Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
Хляб – 72 – Съвети за диетата и храненето – Елена Вайт (Елън Уайт)
Хляб – 72 – Съвети за диетата и храненето – Елена Вайт (Елън Уайт)
493. Религията ще подбуди майките да правят най-доброкачествен хляб… Той трябва да бъде напълно изпечен отвън и отвътре. За доброто състояние на стомаха се изисква да бъде лек и сух. Хлябът е храната на живота и затова всеки готвач трябва да бъде изключително добър в приготвянето му.
Ръкопис 34, 1899 г.
Религия има и в добрия хляб
494. Някои не смятат, че правилното приготвяне на храна е религиозно задължение, затова и не се опитват да се научат да готвят. Оставят хляба да вкисне, преди да го изпекат, содата, сложена, за да поправи неумението на готвача, прави хляба съвсем негоден за човешки стомах. За приготвянето на качествен хляб се изисква мъдрост и внимание. В един самун хубав хляб има повече религия, отколкото мнозина мислят.
[ХВБХ, с. 49]; ЗС, с. 117, 1890 г.
495. Всички момичета и жени християнки имат религиозното задължение да се научат да правят добър, сладък, лек хляб от непресято пшенично брашно. Майките трябва да въведат в кухнята дъщерите си от най-ранната им възраст и да ги учат на готварското изкуство. [Голямото значение на познанието за приготвяне на хляб – т. 822]
1 С, с. 684, 1868 г.
Прибавянето на сода в хляба
496. Слагането на сода и бакпулвер в тестото е вредно и ненужно. Содата дразни стомаха и често трови целия организъм. Много домакини грешат, като мислят, че не могат да направят хубав хляб без сода. Ако положат усилие да научат по-добри методи, хлябът им би бил много по-полезен, с естествен вкус и апетитен. [Слагането на сода в хляба – виж т. 565, 569.]
Прибавяне на мляко в хляб с мая
Когато се прави хляб с мая, не бива вместо вода да се използва мляко. Млякото е допълнителен разход, а освен това хлябът става много по-малко полезен. След опичането хлябът с мляко не запазва толкова дълго хубавия си вкус, както хлябът с вода. Освен това в стомаха той ферментира много по-лесно.
Топъл хляб с мая
Хлябът трябва да е лек и вкусен. Не бива да се допуска дори следа от киселост. Самуните трябва да са малки и така добре изпечени, та дрождите на маята да бъдат унищожени доколкото е възможно. Топлият или пресен хляб с мая от какъвто и да е вид затруднява храносмилането. Никога не бива да се слага на масата. Това правило обаче не важи за безквасния хляб. Пресните малки питки, направени от едросмляно брашно без мая или квас и изпечени в силно нагрята фурна, са не само здравословни, но и вкусни…
Цвайбах
Цвайбахът е двойно препечен хляб – една от най-лесносмилаемите и вкусни храни. Нарежете на филии обикновения хляб с квас и го сушете в леко затоплена фурна, докато изчезне всяка следа от влага. След това го препечете до кафяво. Този хляб може да бъде съхраняван на сухо и да трае много повече от обикновения. Ако преди употреба бъде затоплен, ще стане свеж като нов хляб. [Цвайбахът е добър за вечеря – т. 273; цвайбахът в диетата на Е. Вайт – Приложение I:22.]
СВЛ, с. 300-302, 1905 г.
Престоялият хляб е за предпочитане пред пресния
497. Преседелият два-три дни хляб е много по-полезен от пресния. Изсушеният във фурна хляб е една от най-полезните храни.
Писмо 142, 1900 г.
Неприятности, причинени от киселия хляб
498. Често установяваме, че хлябът грахам е тежък, кисел и само частично опечен. Причината е липсата на желание да се учат и да се изпълняват важните задължения на готвача. Понякога кифлите с глазура и сухите бисквити се изсушават, а не се пекат. И други храни се приготвят по същия начин. Тогава готвачите казват, че много по-добре умеят да готвят по предишния начин, че семействата им не обичат хляб грахам и че ще умрат от глад, ако живеят по този начин.
Казала съм си, че това не бива да ме учудва. Вашият начин на готвене прави храната толкова безвкусна. Ако човек я яде, със сигурност ще се разболее от диспепсия. Лошите готвачи, както и хората, които се хранят със сготвената от тях храна, ще ви кажат тъжно, че здравната реформа не им понася.
Стомахът няма сила да превръща лошия, кисел хляб в качествена храна, но лошият хляб може да разболее здравия стомах. Онези, които ядат такава храна знаят, че силата им намалява. Нима за това няма причина? Някои от тях се наричат здравни реформатори, а всъщност въобще не са такива. Те не знаят как да готвят. Приготвят си кейкове, картофи и хляб грахам, но яденето е еднообразно, без разновидности и организмът не може да получи сила. Изглежда мислят, че отделеното време за натрупване на опит в приготвянето на здравословна, вкусна храна е загубено…
В много семейства има болни от диспепсия и често причината за болестта е лошокачественият хляб. Стопанката на къщата решава, че не трябва да го хвърля и те го ядат. Това ли е начинът да се отървем от лошия хляб? Ще го вкарате ли в стомаха си, за да се превърне в качествена кръв? Има ли стомахът способността да превръща киселия хляб в сладък, тежкия – в лек, а мухлясалия – в пресен?…
Много съпруги и майки, които нямат добро образование и не умеят да готвят, всеки ден дават на семействата си лошо приготвена храна, бавно и сигурно унищожаваща храносмилателните органи. Тя създава некачествена кръв и често води до остри възпалителни процеси, а понякога причинява и смърт. Много хора са намерили смъртта си в резултат на хранене с тежък и кисел хляб. Разказаха ми за една прислужница, която направила самун кисел и тежък хляб. За да се освободи от него и да прикрие грешката си, тя го хвърлила на две едри прасета. На следващата сутрин стопанинът на къщата ги намерил мъртви и след като ги разрязал, видял в стомасите им парчета от тежкия хляб. Започнал да разпитва и момичето си признало какво е направило. Не предполагала, че хлябът може така да повлияе на прасетата. Ако тежкият, кисел хляб убива свине, които могат да поглъщат гърмящи змии и почти всичко, което може да се сдъвче, как се отразява на този деликатен орган – човешкия стомах?
1 С, 681-684, 1868 г.
Ползата от яденето на хляб и други твърди храни
499. Трябва много да се внимава, когато се преминава от месна към вегетарианска диета. Трапезата трябва да се снабдява с добре приготвени ястия. Грешка е да се яде толкова много каша. За предпочитане е сухата храна, изискваща дъвчене. Добре приготвеното ядене е истинско благословение. Особено полезни са хубавият черен хляб и малките хлебчета, приготвени просто, но старателно. Хлябът никога не трябва да има и най-малката следа от кисел вкус. Необходимо е да бъде напълно изпечен. Така няма да стане мек и клисав.
За хората, които могат да ги ядат, хубавите, приготвени здравословно зеленчуци, са по-добри от меките каши. По-здравословно е да се ядат зеленчуци с престоял два-три дни хляб, отколкото с пресен. Тази храна, както и бавното и внимателно дъвчене, ще даде на организма всичко необходимо. [Добър хляб вместо тлъсти храни – т. 312.]
Ръкопис 3, 1897 г.
Горещи бисквити
500. Горещите бисквити и месото са в пълно несъответствие с принципите на здравната реформа.
НС, с. 2, написано през 1884 г.
501. Често върху горещите, направени със сода бисквити, се маже масло и те се приемат като най-добрата храна; но отслабването на храносмилателните органи не може да не покаже, че се злоупотребява с тях.
Писмо 72, 1896 г.
502. Изглежда ние сякаш се връщаме към Египет вместо да вървим напред към Ханаан. Не трябва ли да променим хода на нещата? Не трябва ли да поставяме на трапезите си проста, здравословна храна? Не трябва ли да се откажем от горещите бисквити, причиняващи диспепсия? [Причина за диспепсията – т. 720.]
Писмо 3, 1884 г.