Търсене по ключови думи в книги от библиотеката

Захар – 76 – Съвети за диетата и храненето – Елена Вайт (Елън Уайт)

Захар – 76 – Съвети за диетата и храненето – Елена Вайт (Елън Уайт)

525. Захарта не е добра за стомаха. Тя предизвиква ферментация, която води до замъгляване на разума и до раздразнителност в поведението.
Ръкопис 93, 1901 г.

526. Обикновено в храната се слага прекалено много захар. Кейковете, сладките пудинги, пастите, желетата и конфитюрите причиняват смущения в храносмилането. Особено вредни са кремовете и пудингите, чиито главни съставки са млякото, яйцата и захарта. Трябва да се избягва консумирането на мляко със захар. [Виж мляко и захар – т. 533, 536; използвайте захар само в малки количества за консервиране на плодове – т. 476; допустимо е консумирането на захар в малко количество – т. 550.]
СВЛ, с. 302, 1905 г.

527. Захарта замърсява организма. Тя пречи на работата на живата “машина”. Искам да разкажа един случай от областта Монткам, щата Мичигън. Човекът, за когото става въпрос, бе изключително добър. Беше висок шест стъпки* и изглеждаше много добре. Извикаха ме да го посетя, защото се бе разболял. Преди това бях разговаряла с него за начина му на живот. Не ми харесва погледът ти – казах аз. Хранеше се с голямо количество захар. Попитах го защо. Отговори, че е оставил месото и не знае с какво друго би го заместил, ако не със захар. Не бе доволен от храната си просто защото съпругата му не знаеше как да готви.
Някои от вас изпращат все още недораслите си дъщери в училища да изучават науките, преди още да знаят как да готвят, въпреки че готвенето трябва да е въпрос от първостепенно значение. И ето една жена, която не знае да готви; не е била учена как да приготвя здравословна храна. Тази съпруга и майка е била лишена от такъв важен дял от възпитанието и резултатът бе лошо сготвена храна, недостатъчна за поддържане на тялото, а така също и използване на голямо количество захар, нанасяща поражение на организма. Животът на този човек бе ненужно пожертван заради лошото готвене.
Когато отидох да го видя, се опитах, доколкото мога, да му покажа как сам да се справя и състоянието му започна да се подобрява бавно. Той обаче използваше силите си неразумно, хранеше се малко, и то с недоброкачествена храна и накрая пак се разболя. Този път не можеше да му се помогне. Тялото му бе жива развалина. Умря от лошото готвене. Беше се опитал да замени добрата храна със захар, но това му навреди още повече.
Често сядам на масата с братя и сестри и виждам, че използват голямо количество мляко със захар. Тази комбинация задръства организма, дразни храносмилателните органи и влияе на мозъка. Всяко нещо, което пречи на активното действие на живата “машина”, уврежда директно и мозъка. Според дадената ми светлина захарта в големи количества е по-вредна от месото. Промените трябва да се правят предпазливо и така, че да не събуждат у хората, които трябва да учим и да им помагаме, враждебни чувства и предразсъдъци. [Сладки хлебчета и бисквити – т. 410, 507, 508]
2С, с. 369, 370, 1870 г.

528. Не бива да бъдем побеждавани от изкушението да слагаме в устата си храна, която ще увреди тялото, без значение колко ни харесва. Защо? Защото сме Божие притежание. Предстои ви корона да спечелите, небе да стигнете, и ад да избегнете. Питам ви от Христова страна, нима ще оставите светлината да ви озари с ярки лъчи и ще се отдръпнете от нея с думите: “Обичам това, обичам онова”? За да бъдем Божии съработници, Бог призовава всеки от вас да започне да планира, да сътрудничи с Него в голямата Му грижа и любов, да възвисява, облагородява и освещава душа, тяло и дух…
По-добре е да отхвърлите сладките храни. Оставете сладките десерти, които се сервират на масите ви и от които не се нуждаете. Искате бистър ум, за да разсъждавате за Божиите неща… [Виж част III – пироги, кейкове, пасти и пудинги; не бива да се дават бонбони на малки деца – т. 346.]
РХ, 7 януари 1902 г.