Търсене по ключови думи в книги от библиотеката

Често рибата е замърсена – 103 – Съвети за диетата и храненето – Елена Вайт (Елън Уайт)

Често рибата е замърсена – 103 – Съвети за диетата и храненето – Елена Вайт (Елън Уайт)

698. На много места рибата толкова се замърсява от мръсотията, с която се храни, че започва да причинява болести. Това важи особено в случаите, когато тя е в района на отпадните води от големите градове. Рибите, които се хранят с отпадъците от каналите, могат да отидат надалеч и да бъдат уловени в чиста вода. И използвани за храна, причиняват болести и смърт на неподозиращите опасността хора.
СВЛ, с. 314, 315, 1905г.

Спешни случаи

699. Там, където може да се намери изобилие от качествено мляко и хубави плодове, едва ли има извинение да се яде месо; не е нужно да отнемаме живота на което и да е Божие творение, за да задоволим всекидневните си нужди. В някои случаи може да се смята, че болестите или изтощението изискват да се яде малко месо, но трябва много да се внимава и да се осигурява месо само от здрави животни. Сериозен е въпросът, дали въобще е сигурно в тази епоха да се консумира месо. По-добре е никога да не ядем месо, отколкото да ядем плътта на болни животни. Когато не можех си доставя нужната храна, понякога се хранех с малко месо, но започвам все повече да се страхувам от това. [Е. Вайт понякога е била принудена да яде месо – Приложение I:10]
ХВБХ, с. 117, 118, 1890 г.

700. Някои са искрено убедени, че подходящата храна се състои предимно от каша. Яденето на големи количества каша няма да даде здраве на храносмилателните органи, защото е прекалено водниста. Насърчавайте употребата на плодове, зеленчуци и хляб. Месото не е най-полезната храна, но все пак не бих заела позицията, че то трябва да бъде изоставено от всички. Хората с изтощени храносмилателни органи могат често да ядат месо, ако не могат да ядат зеленчуци, плодове или каша. Искаме ли да запазим доброто здраве, трябва да избягваме съчетаването на плодове и зеленчуци на едно ядене. Ако стомахът е слаб, ще получи страдание, умът ще се обърка и ще стане неспособен за умствени усилия. Яжте плодове на едно ядене и зеленчуци – на друго…
Сладките кейкове, пудинги и кремове ще разстроят храносмилателните органи. Защо трябва да изкушаваме хората, като им сервираме такива храни? Колкото повече месо се използва в храната на учителите и учениците, толкова по-малко умовете им ще бъдат разположени към духовните неща. Животинските наклонности се засилват и висшите способности на ума се замъгляват. Усърдното учене не е основната причина, поради която умствените сили се изтощават. Основната причина е неправилната диета, нередовното хранене и липсата на физически упражнения. Нередовните часове за ядене и спане изстискват жизнеността на мозъка.
МС, 31 май 1894 г.
[През 1884 г. неподготвени напълно да премахнат месото от нашите здравни заведения, макар че трябва да се направи стъпка в тази насока – т. 720; незаразеното месо е за предпочитане пред прекомерната употреба на мляко със захар – т. 527, 533; лекарите да дават указания, но да не забраняват употребата на месо – т. 434, 438; възможна неразумна промяна за умиращи от туберкулоза – т. 435; месото да не бъде неодобрявано, когато не е възможно да се намери безмесна храна – т. 796; месото не е добрата храна за Божия народ в страни, където има в изобилие плодове, зърнени храни и ядки – т. 719; месо, сервирано в стаите на пациенти – т. 437]

Безмесната диета е достатъчна

701. Месото не е необходимо за здравето и силата на човека, иначе би се оказало, че Господ е направил грешка относно дадената на Адам и Ева храна преди грехопадението. В плодовете, зеленчуците и зърнените храни се съдържат всички хранителни елементи.
РХ, 8 май 1883 г.

702. Грешка е да се предполага, че мускулната сила зависи от яденето на животинска храна. Нуждите на организма могат да бъдат по-добре задоволени и да се постигне по-добро здраве, без да се яде месо. Зърнените храни, плодовете, ядките и зеленчуците съдържат всички хранителни елементи, необходими за качествена кръв. Тези елементи не се получават в такова качество или количество чрез месната храна. Ако месото бе необходимо за здравето и за физическата сила, животинската храна щеше да бъде включена в диетата, посочена на човека в началото. [Месото не се препоръчва в случаите, когато храненето е оскъдно – т. 319]
СВЛ, с. 316, 1905г.

Защо да използваме храна след вторична употреба?

703. Животните се хранят със зеленчуци и зърнени храни. Необходимо ли е да получим зеленчуците, след като преминат през животното? Трябва ли да приемаме зеленчуците, като ядем месото на мъртви създания? Бог даде на първите ни родители плодове в естествено състояние. Възложи на Адам да се грижи за градината и да я обработва, като изрече думите: “Те [плодовете и зеленчуците] ще ви бъдат за храна”. Нито едно животно нямаше нужда да унищожава друго животно, за да се нахрани.
Писмо 72, 1896 г.

704. Хората, които консумират месо, всъщност ядат зърнени храни и зеленчуци втора употреба, тъй като животното получава от тях хранителните вещества, придаващи растеж. Животът в зърната и зеленчуците преминава в консуматора. Ние го получаваме, като ядем животинска плът. Колко по-добре е да го получаваме направо чрез храната, дадена ни от Бога!
СВЛ, с. 313, 1905 г.

Месото – типична възбуждаща храна

705. Когато се прекрати яденето на месна храна, често се явява чувство за слабост и за недостиг на енергия. Мнозина представят това като доказателство за необходимостта от месо. Хората усещат, че месото им липсва, защото то възбужда, разгорещява кръвта и раздразня нервната система. Някои ще открият, че да оставят месото е толкова трудно, колкото е трудно за пияницата да се откаже от чашката. Промяната обаче ще им се отрази благоприятно. [Виж също т. 61.]
СВЛ, 316, 1905 г.

706. Месната храна е вредна. Естественият й раздразнящ ефект би трябвало да бъде достатъчен аргумент срещу нейната консумация, а болестното състояние на животните я прави двойно по-неприемлива. Тя дразни нервите и възбужда страстите, като по този начин дава надмощие на низките наклонности.
В, с. 203, 1903 г.

707. Аз бях доста изненадана от твоя довод, че месото поддържа силата ти, защото, ако изключиш себе си от този проблем, разумът ще ти покаже, че месото не е толкова много полезно, колкото предполагаш. Знаеш как би отговорил на някой закоравял пушач, ако, като аргумент в полза на пушенето представи същите доводи, които ти представяш като причина да продължиш да ядеш месото от мъртва плът.
Слабостта, която усещаш, когато не ядеш месо, е един от най-силните аргументи, който бих могла да си представя като причина да прекратиш употребата на месна храна. Хората, които консумират месо, се чувстват възбудени и предполагат, че са станали по-силни. След като човек спре да яде месо, за известно време може да чувства слабост. Когато организмът се очисти от остатъците му, това чувство престава и той вече не желае това, което е изисквал като нещо необходимо за получаване на сила. [Слабостта, усещана от Е. Вайт, когато е била изключително на месна храна – Приложение I:4, 5, 10; Усилията на Е. Вайт да изостави месната храна – Приложение I:4, 5]
Писмо 73а, 1896 г.