Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
Глава 5 — Пълно служение
Христос — нашият пример
Христос ни даде пример. Той учеше евангелските истини от Писанията и също лекуваше страдащите, които идваха при Него за облекчение. Той беше най-великият лекар, който светът някога е познавал, но съчетаваше Своята лечебна работа с проповядването на истини, спасяващи душата.
Лекарят като евангелизатор
По същия начин трябва да работят и нашите лекари. Те вършат делото на Господа, когато служат като евангелизатори, наставлявайки как душата може да бъде излекувана чрез Господ Исус. Всеки лекар трябва да знае как да се моли с вяра за болните, както и да прилага подходящо лечение. В същото време той трябва да служи като Божий служител, да учи на покаяние и обръщане, както и на спасение на душата и тялото.
Такава комбинация от работа ще разшири неговия опит и значително ще увеличи влиянието му. Едно нещо знам: най-голямата задача за нашите лекари е да намерят правилния начин да достигнат хората по света. Светът загива в грях, и кой ще приеме работата в нашите градове? Най-добрият лекар е този, който върви по стъпките на Исус Христос. — Съвети относно здравето, стр. 544.
Проповедникът като медицински мисионер
Проповедникът често ще бъде призован да играе ролята на лекар. Той трябва да получи обучение, което ще му позволи да прилага прости методи за облекчаване на страданията. Проповедници и библейски работници трябва да се подготвят за този вид работа, защото чрез нея следват примера на Христос.
Те трябва да бъдат толкова добре подготвени чрез образование и практика да се борят с болестите на тялото, колкото са подготвени да лекуват душите, болни от грях, като насочват към великия Лекар. Те изпълняват поръчението, което Христос даде на дванадесетте и по-късно на седемдесетте: „В който и град да влезете… лекувайте болните, които са там, и им казвайте: Божието царство се приближи до вас.“ (Лука 10:8, 9). Христос стои до тях, готов да лекува болните, както когато беше на земята. — Медицинско служение, стр. 253.
Преподаване на здравни принципи
Всички работници в евангелието трябва да знаят как да прилагат простите методи на лечение, които толкова много облекчават болката и премахват болестите. — Служението на изцелението, стр. 146.
Всеки работник в евангелието трябва да чувства, че преподаването на принципите на здравословния живот е част от неговата определена работа. Има голяма нужда от тази работа, и светът е отворен за нея. — Служението на изцелението, стр. 147.
Мисионерската медицинска сестра
Има много области на работа, които мисионерската медицинска сестра трябва да извършва. Има възможности за добре обучени медицински сестри да посещават семейства и да събуждат интерес към истината. В почти всяка общност има много хора, които не посещават никакви религиозни служби. Ако трябва да бъдат достигнати от евангелието, то трябва да бъде отнесено до домовете им.
Често облекчаването на техните физически нужди е единственият начин за приближаване до тях. Докато мисионерските медицински сестри се грижат за болните и облекчават бедността на бедните, те ще намерят много възможности да се молят с тях, да четат от Божието слово и да говорят за Спасителя.
Те могат да внесат лъч надежда в живота на победените и обезкуражените. Тяхната безкористна любов, изразена чрез актове на милост и доброта, ще направи по-лесно за страдащите да повярват в Христовата любов. — Ревю и Хералд, 9 май 1912 г.
Не чакайте
Работници — евангелски медицински мисионери — са нужни сега. Не можете да си позволите да губите години в подготовка. Скоро вратите, които сега са отворени за истината, ще бъдат завинаги затворени. Носете посланието сега. Не чакайте, позволявайки на врага да превземе полетата, които сега са достъпни.
Нека малки групи да излязат и да вършат делото, за което Христос изпрати Своите ученици. Нека работят като евангелизатори, разпространявайки нашите публикации и говорейки за истината с хората, които срещат. Нека се молят за болните, служат на техните нужди, не с лекарства, а с природни средства, и ги учат как да възстановят здравето си и да избягват болестите. — Свидетелства към църквата, т. 9, стр. 171, 172.