Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
IX. НЕДЕЛНИЯТ ЗАКОН – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт
IX. НЕДЕЛНИЯТ ЗАКОН – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт IX. НЕДЕЛНИЯТ ЗАКОН
Сатанинското предизвикателство към Божия авторитет
“Бог отхвърля Вавилон, ‘защото направи всичките народи да пият от виното на разпаленото и блудстване’…
Бог сътвори света за 6 дни и на 7 -ия ден си почина, освещавайки и отделяйки го от другите дни като свят на Него ден, за да бъде съблюдаван от Неговия народ от поколение на поколение. Не грешникът, въздигащ себе си над Бога, седейки в Божия храм и претендиращ, че е Бог, намисли да промени времена и закони. Като мислеше да докаже, че тази власт е не само равна на Божията, но стои и над Бога, промени почивния ден, поставяйки първия седмичен ден на негово място. Протестантският свят приема това, нововъведение на папството, като се отнася към него като към нещо свято. В Божието слово това се нарича “нейното блудстване” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“През годините след възкресението на Христос, големият враг на човешкото щастие е направил Съботата от четвъртата заповед предмет на постоянни атаки. Сатана казва: ‘Аз ще работя противно на Божиите цели. Ще дам власт на моите съмишленици да отхвърлят Божия паметник седмия ден, съботата. По този начин ще покажа на света, че осветения и благословен от Бога ден е бил променен. Ще залича спомена за него. На негово място ще поставя ден, който не носи Божиите белези, ден, който не може да бъде знак между Бога и народа Му. Аз ще водя онези, които ще го приемат, да го облекат със святостта, която Бог отдаде на седмия ден’” (“Пророци и царе”).
Съботата връхната точка на спора
“Във войната, която ще се води при последните дни против Божия народ ще бъдат обединени всички сили на злото, изменили на верността си към закона на Йехова. В тази борба Съботата от четвъртата заповед ще бъде връхната точка на спора, защото в нея Великия Законодател представя Себе Си като Творец на небето и земята” (“Избрани вести”, т.3).
“‘Съботите Ми непременно да пазите; защото това е знак между Мен и вас, във всичките ви поколения, за да знаете, че Аз съм Господ, който ви освещавам!’ (Изх. 31:13). Някои ще се стремят да поставят пречки по пътя на пазенето на съботата, казвайки: ‘Вие не знаете, какъв ден е съботата’, но те изглежда ще разберат, когато неделния закон бъде гласуван и ще положат големи усилия, за да се наложи съблюдаването му” (“Сбирка на Крес”).
Движението за Неделния закон през 80-те години на XIX век
“Много години ние очаквахме Неделния закон да бъде приет в нашата страна. Сега, когато гласуването му е толкова близо, ние питаме: ‘Какво възнамерява да направи Божия народ по този въпрос?’…
Ние трябва да търсим Бога по особен начин за благодат и сила, които да бъдат дадени на Неговия народ сега. Бог е жив и ние не вярваме, че се е изпълнило времето, когато Той ще ограничи свободата ни.
Пророкът казва, че Бог е наредил на четирите ангели, стоящи на четирите ъгъла на земята, държащи четирите земни ветрове, да не духат върху земята, нито към морето или някое дърво. ‘Друг ангел, идващ от изток, извика към тях, казвайки: “Не поразявайте земята, нито морето, нито дърветата, докато не сложим печата върху челата на Божиите слуги’” (Откр. 7:3). Тези думи посочват, че работата, която трябва да извършим сега, е да молим Бога да поиска от ангелите да задържат четирите ветрове, докато мисионери бъдат изпратени във всички краища на света и бъде оповестено предупреждението против непослушанието спрямо Божия закон” (“Ревю енд Херълд”, 11 декември 1888 г.).
Защитниците на Неделния закон не съзнават какво правят
“Неделният закон в момента си проправя път в тъмнината. Ръководители на това движение скриват истинските резултати: и мнозина, които стават съучастници на идеята за закона, не разбират накъде клони тази скрита тенденция… Те работят в тъмнина. Не осъзнават, че ако протестантското управление пожертва принципите, които го правят свободно и дават независимост на нацията, а чрез законодателството установява Конституционни наредби, пропагандиращи папската заблуда и измама, то става съучастно на римските насилия през тъмните векове” (“Ревю енд Херълд”, 11 декември 1888 г.).
“Има мнозина, дори много повече от онези, включили се в прокарването и налагането на Неделния закон, които са в неведение за резултатите, които ще последват от този закон. Те не разбират, че работят против религиозната свобода. Има мнозина, които никога не са разбирали правотата на библейската събота, както и фалшивата основа, на която стои неделния закон…
Тези, които полагат усилия, за да променят Конституцията и да установят налагащ съблюдаване на неделята закон, почти не разбират какви ще бъдат резултатите. Пред нас е една криза” (“Свидетелства”, т.5).
Да не чакаме в спокойствие, без да правим нищо
“Наше задължение е да сторим всичка, което е по силите ни, за да отклоним заплашващата ни опасност… Голяма отговорност е легнала върху плещите на мъже и жени, които са разпръснати по цялата земя, за да се молят на Бога, искайки от Него още няколко години на благодатно време за работа в Божието име” (“Ревю енд Херълд”, 11 декември 1888 г.).
“Тези, които днес пазят Божиите заповеди, трябва да се пробудят, за да могат да получат специална помощ, която само Бог може да им даде. Те трябва да работят по-ревностно, за да забавят, доколкото е възможно, заплашващото бедствие” (“Ревю енд Херълд”, 18 декември 1888 г.).
“Нека Божия народ, пазещ заповедите Му, да не посреща спокойно това време, като чели трябва да се примирим с положението малодушно” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Няма да изпълняваме Божията воля, ако стоим спокойно, без да вършим необходимото, за да запазим свободата на съвестта. Ревностни и ефикасни молитви трябва да се издигат към небето, за да може това бедствие да бъде отложено, докато завършим делото, което така дълго е било пренебрегвано. Нека бъдат отправени най-ревностни молитви и нека да работим в хармония с молитвите си” (“Свидетелства”, т.5).
“Има мнозина, които не са притеснени, които както сега, така и преди, са заспали. Те казват: ‘Ако пророчеството е предсказало налагането на неделята, законът със сигурност ще бъде приет.’ Стигайки до това заключение, те потъват в тихо очакване на събитието, успокоявайки себе си с мисълта, че Бог ще запази народа Си в деня на трудността. Но Бог не ще ни опази, ако ние не направим нито едно усилие, за да извършим поверената ни работа…
Като верен страж ти ще видиш меча, който идва, и ще дадем предупреждение, така че мъже и жени да престанат да следват пътя на невежеството, който биха избегнали, ако знаеха истината” (“Ревю енд Херълд”, 24 декември 1889 г.).
Противопоставяне на Неделния закон с перо и право на глас
“Ние не можем да работим в полза на хората, които ще използват влиянието си, за да нанесат удар на религиозната свобода, започвайки угнетителна по мащабност операция, имаща за цел да води или да принуди съмишлениците им да съблюдават неделята като съботата. Не е първият ден на седмицата този, който трябва да бъде почитан! Това е фалшива събота и членовете на Божието семейство не могат да участват заедно с тези, които възхваляват този ден, нарушавайки по този начин Божия закон, като потъпкват Господната събота. Божия народ не бива да гласува такива хора да бъдат поставяни на отговорни постове, защото ще стане съучастник в греховете, които те ще извършат, докато управляват” (“Основи на Християнското възпитание”).
“Надявам се, че тръбата ще затръби уверено за този Неделен закон. Мисля, че ще бъде най-добре, ако в нашите книги се обърне специално внимание на значението за вечността на Божия закон.
Сега трябва да направим всичко, което е по силите ни за да осуетим налагането на неделята” (“Съвети към издатели и писатели”).
САЩ ще узаконят Неделния закон
“Когато нашата нация се отрече от принципите си на управление, като узакони неделята, протестантизмът ще подаде ръка на папството” (“Свидетелства”, т.5).
“Протестантизмът ще насочи цялото си влияние и сила в подкрепа на папството. Чрез обнародван акт, налагащ фалшивата събота, те ще вдъхнат живот и енергия на покварената римска вяра, като ще съживят тиранията и ще потиснат съвестта” (“Мараната”).
“По-рано или по-късно, Неделния закон ще бъде въведен” (“Ревю енд Херълд”, 16 февруари 1905 г.).
“Скоро неделния закон ще бъде наложен и мъжете, облечени с власт, ще се ожесточат против малкия Божий остатък, който пази заповедите Му” (“Публикувани ръкописи”, т.4).
“Според пророчеството в Откровение 13 глава силата, представена чрез звяра с агнешки рога, ‘ще направи земята и тези, които я обитават’ да служат на папството, оприличено на звяр, ‘подобен на леопард’… Това пророчество ще бъде изпълнено, когато САЩ наложат спазването на неделята, което Рим обявява като специално признание на нейното първенство…
Политическата корупция унищожава почитта към справедливостта и уважението спрямо истината. Дори неподкупните американски управници и законодатели, за да си осигурят одобрението на народните маси, ще отстъпват пред искането на мнозинството закон, налагащ спазването на неделята” (“Великата борба”).
Аргументи, използвани от привържениците на неделния закон
“Сатана дава свое тълкуване на събитията и те (поддръжниците на неделята) мислят, повлияни от заблудата му, че бедствия ще сполетят земята в резултат от нарушаването на неделята. Мислейки, че ще умилостивят Божия гняв, тези влиятелни мъже изготвят закон, налагащ пазенето на неделята” (“Тълкуване на писанията”, т.10).
“Тази група от хора изтъква на преден план мнението, че така разпространената поквара се дължи на оскверняването на ‘Християнската събота’ и че налагането на неделята ще подобри по безспорен начин моралността на обществото. За това се е настоявало, особено в Америка, където учението за истинската събота е било проповядвано широко” (“Великата борба”).
Протестантизъм и католицизъм акт на съгласие
“Протестантизмът ще подаде приятелската си ръка на Рим. Ще бъде гласуван закон, насочен против съботата на Божието творение, тогава Бог ще извърши ‘необичайното си дело’ на земята” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Как Римската църква може да се очисти от идолопоклонството, ние не можем да знаем… То е религията, на която протестантизмът гледа с такава почит, а и с която очевидно ще се свърже. Съюзът няма да бъде постигнат с компромис от страна на католицизма, защото Римската църква никога няма да промени нищо от себе си. Тя претендира, че е безгрешна! Протестантизмът ще е този, който ще се промени. Възприемането на либералните иде ще води до там, че да може да подаде ръка на католицизма” (“Ревю енд Херълд”, 1 юни 1886 г.).
“Неискреният протестантски свят ще направи съдружие с човека на греха, като църквата и държавата ще бъдат във фалшиво съгласие” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Папството в Стария свят и отпадналият протестантизъм ще следват един и същи курс против онези, които почитат Божиите принципи” (“Великата борба”).
Неделният закон въздига Рим
“Когато водещите църкви в САЩ се съюзят против точно тези части от учението, които са били поддържани от тях и по които не са имали разногласия, тогава те ще повлияят на общественото мнение, за да бъдат наложени техните декрети и да бъдат поддържани техните институции, тогава протестантска Америка ще се оформи по подобие на Римската йерархия и неизбежно ще последва налагане на граждански наказания на нежелаещите да се подчинят.
Налагането на неделята на част от протестантските църкви е налагане да се служи на папството… Самият акт на налагане на религиозна отговорност посредством мирска сила, предполага църквите да се оформят по ‘образа на звяра’. От това следва, че налагането на неделята в САЩ ще бъде принуждаване да се служи на “звяра и неговия образ” (“Великата борба”).
“Когато протестантизмът протегне ръката си над бездната, за да хване десницата на Рим, когато подаде ръката си над пропастта, за да хване тази на спиритизма, когато под влияние на този троен съюз нашата страна се отрече от всеки принцип на Конституцията на протестантско и републиканско управление, създавайки условия за пропагандиране на папските лъжи и заблуди, дотогава можем да кажем, че времето за чудната дейност на Сатана е дошло и краят е близо” (“Свидетелства”, т.5).
Римската църква ще си възвърне изгубеното върховенство
“С наближаването на последната криза, по-голямо значение ще имат хармонията и единството, които трябва да съществуват между Божиите инструменти. Светът е пълен с бури, войни и разногласия. Под влияние на върховенство папската мощ, хората ще се обединят против Бога в лицето на Неговите свидетели. Този съюз е споен чрез голямо вероотстъпничество” (“Свидетелства”, т.7).
“Закон, налагащ съблюдаването на неделята, вместо съботата, ще доведе до национално отстъпничество от републиканските принципи, на които беше основано управлението. Религията на папството ще бъде възприета чрез държавните ръководители и Божият закон ще бъде обявен за невалиден” (“Публикувани ръкописи”, т.7).
“Беше ми показан ден на голяма интелектуална тъмнина. Но ще дойде и ден на голяма интелектуална светлина. И двата дни са благоприятни за папството” (“Духът на пророчеството”, т.4).
“В движенията, които прогресират сега в САЩ и осигуряват за институциите и традициите на църквите подкрепата на държавата, протестантизмът следва стъпка по стъпка папството. Дори нещо повече, отварят вратата на папството, за да възстанови в протестантска Америка върховенството си, изгубено в Стария свят” (“Великата борба”).
Националният неделен закон е повод за национално вероотстъпничество
“За да осигурят популярност и подкрепа, законодателите ще отстъпят пред искането за Неделен закон…Чрез декрета, налагащ папската институция за сметка на истинския Божи закон, нашата нация сама ще се отдели от праведността…
Както приближаването на римските войски беше знак за учениците за предстоящото разрушаване на Ерусалим, така и това вероотстъпничество ще е знак за нас, че са достигнати границите на Божието търпение” (“Свидетелства”, т.5).
“Ние трябва да застанем твърдо, за да не отдадем почит на първия ден на седмицата, която почит подобава само на съботата, защото този ден не е денят, който беше благословен и осветен от Йехова. Почитайки неделята, ние вземаме страната на големия измамник…
Когато Божия закон се потъпче и вероотстъпничеството стане национален грях, Господ ще работи в полза на народа Си” (“Избрани вести”, т.3).
“Народът на САЩ е облагодетелстван народ, но когато наруши религиозната свобода и застави протестантизма да даде морална подкрепа на папството, ‘числото на вината’ им ще стане пълно и националното вероотстъпничество ще бъде регистрирано в небесните книги” (“Ревю енд Херълд”, 2 май 1893 г.).
Националното вероотстъпничество, последвано от национален упадък
“Когато нашият народ в своите законодателни съвети узакони наредбата, обвързваща съветите на хората за техните религиозни свободи, налагайки съблюдаването на Неделята, и приложи деспотична сила против онези, които пазят Съботата и Божия закон, и в нашата страна бъдат потъпкани всички желания и цели, тогава националното вероотстъпничество ще бъде последвано от национален упадък” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Времето на националното вероотстъпничество е точно това, в което се изпълнява сатанинската политика и земните владетели вземат страната на папата. Тогава мярката на вината ще се изпълни. Всенародното вероотстъпничество е знак за национален упадък” (“Избрани вести”, т.2).
“Римо-католическите принципи ще бъдат под закрилата на държавата. Това национално вероотстъпничество ще бъде последвано много бързо от национален упадък” (“Ревю енд Херълд”, 15 юни 1897 г.).
“Когато протестантските църкви се обединят със светската власт, за да подкрепят фалшива религия, на която се бяха противопоставяли техните предшественици, понесли за това най-жестоки гонения, тогава папската събота ще бъде наложена чрез обединената власт на църквата и държавата. Тогава ще се наблюдава национално вероотстъпничество, чийто единствен край ще бъде националният упадък” (“Евангелизъм”).
“Когато държавата използва силата си, за да наложи декретите, и подкрепи църковните институции, протестантска Америка ще формира образ на папството. Тогава националното вероотстъпничество още премине единствено и само в национален упадък” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
Всеобщо Неделно законодателство
“Историята ще бъде повторена. Първият ден от седмицата, обикновен работен ден, не носещ в себе си никаква святост, ще бъде въздигнат, както се въздигна образът на Вавилон. На всички народи, езици и племена ще бъде заповядано да сведат глави пред тази фалшива събота… Декретът, налагащ спазването на този закон, ще бъде възвестен пред целия свят” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Както Америка, страната на религиозната свобода, ще се обедини с папството за оказване на натиск върху съвестта и за налагане на човеците почит към фалшивата събота, така и хората от всяка страна на света ще бъдат насилвани да последват нейния пример” (“Свидетелства”, т.6).
“Съботата ще бъде проблемът на голямата финална битка, в която целия свят ще вземе участие” (“Свидетелства”, т.6).
“Другите народи ще последват примера на САЩ, въпреки че тя е ръководещата сила, същата криза ще постигне и нашия народ във всички части на света” (“Свидетелства”, т.6).
“Заместването на истинното с лъжливото е последното действие на драмата. Когато това се осъществи навсякъде, Бог ще разкрие Себе Си. Когато човешките закони ще се почитат повече от Божиите, когато силите на света ще се опитат да принудят хората да пазят първия седмичен ден, знайте, че е дошло времето за Божието дело” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Заместването на Божиите закони с човешките, въздигането на Неделята чрез човешки авторитет на мястото на Библейската събота е последното действие в драмата. Когато замяната се осъществи навсякъде, Бог ще разкрие Себе Си. Той ще се въздигне в могъществото Си, за да разтърси ужасно земята” (“Свидетелства”, т.7).
Целият свят ще подкрепи узаканяването на неделята
“Неправедните заявяват че са имали истината, че чудеса не ставали сред тях, ангели небесни са говорили и са вървели редом с тях, не голяма сила, знамения и чудеса са били изявявани сред тях и че това е бил земният Милениум, който така дълго са очаквали. Нашият свят е бил обърнат и доведен в хармония с Неделния закон” (“Избрани вести”, т.3).
“Целият свят ще бъде възбуден от вражда против адвентистите от седмия ден, защото те не ще се съгласят да отдадат почит на папството чрез спазването на неделята, институцията за тази нехристиянска власт” (“Съвети към проповедниците”).
“Онези, които потъпкват Божиите закони, създавайки, ще принудят хората да ги приемат. Мъже ще мъдруват, ще се съветват и ще планират какво да сторят. Целия свят съблюдава неделята, си казват те, а защо този народ, който е така малоброен, да не се подчинява на държавните закони?” (“Писания на Е. Вайт”).
Оспорваните въпроси на християнския свят
“Така нареченият християнски свят ще стане арена на велики и решителни събития. Мъжете, притежаващи власт, ще узаконят наредби, контролиращи съвестта, следвайки примра на папството. Вавилон ще направи всички да пият от виното на разпаленото блудстване. Всеки народ ще бъде оплетен. За това време Йоан казва в Откровение 18:3-7; 17:13,14: ‘Те са на един ум!’ Ще има един всеобщ съюз, основан едно велико единомислие, обединение на сатанинските сили. ‘И ще дадат силата си и мощта си на звяра.’ Това се проявява в произволната, потискаща сила, насочена против религиозната свобода свобода да се служи на Бога в съответствие с това, което диктува съвестта. Когато в миналото папството преследваше онези, които се осмеляваха да не се съобразяват с религиозните обичаи и церемонии на Римо-католицизма” (“Избрани вести”, т.3).
“В голямата борба между вярата и неверието ще бъде въвлечен целия християнски свят” (“Ревю енд Херълд”, 7 февруари 1893 г.).
“Целият християнски свят ще бъде разделен на две големи групи тези, които пазят Божиите заповеди и имат вярата Исусова, и онези, които служат на звяра и неговият образ, приемайки белега му” (“Великата борба”).
“Когато съботата стане основният момент на борбата в целия християнски свят и религиозните и земните сили се обединят, за да наложат съблюдаването на неделята, твърдия отказ на малък Остатък да приеме общоприетото изискване ще го направи обект на всеобща ненавист” (“Великата борба”).
“Когато декретът, издаден от различните ръководители на християнския свят против верните пазители на заповедите, ще отдръпне защитата на държавната власт и ще ги изостави в ръцете на онези, които желаят тяхното унищожаване. Тогава Божият народ ще напусне градовете и селата, събирайки се на групи и отивайки в най-усамотени и уединени места” (“Великата борба”).
Не показвайте открито неподчинение
“Членовете на нашите църкви имат характерни черти, които, ако не са много внимателни, ще ги доведат до чувства на възмущение, поради незачитането на тяхната свобода по отношение отнетото им право да работят в неделния ден. Не се отдавайте на страстта си, а приемете всичко с молитва към Бога! Единствено Той може да обуздае властта на управителите. Не постъпвайте безразсъдно. Нека никой не хвали неразумно тяхната свобода, използвайки я като прикритие за подхранване на лоши чувства, но като Божии служители: ‘Почитайте всички хора! Обичайте братството. Бойте се от Бога. Почитайте царя!’” (1 Петр. 2:17).
Този съвет ще бъде от голяма полза за всички, които ще бъдат поставени в утеснение. Нищо, показващо открито неподчинение или можещо да бъде изтълкувано, като подхранване на злоба, не бива да бъде проявявано” (“Публикувани ръкописи”, т.2).
Въздържане от работа в неделя
“По отношение на духовните полета в южните щати (налагането да се съблюдава неделята било много ужасно в южните щати през периода 1880-1890 г.) делото там трябва да бъде извършено по най-мъдрия и внимателен начин, по начин, по който Христос би работил. Скоро хората ще разберат какво е верското ви отношение към неделята и съботата и ще започнат да задават въпроси. Тогава вие можете да им обясните, но не по такъв начин, като че ли целта ви е привлечете внимание към работата си. Вие не трябва сами да осуетявате делото си като работите в неделя…
Въздържането от работа в неделя, не означава приемането на ‘белега на звяра’… На местата, където противодействието е силно, граничещо дори до предизвикване на гонения, ако се работи в неделя, нека нашите братя направят този ден подходящ повод за вършене на истинска мисионерска работа” (“Работа в Юга”).
“Ако биха дошли и ти кажат: ‘Ти трябва да прекратиш работата си и печатането в неделя’, аз не бих те посъветвала: ‘Продължавай да вършиш работата си!’, защото конфликта не лежи между теб и твоя Бог” (“Писания на Е. Вайт”).
“Не бива да се забавляваме, като дразним съседите си, които почитат неделята, полагайки решителни усилия да работим пред тях нарочно, показвайки по този начин нашата независимост. Нашите сестри не бива да избират неделята като ден за простиране на прането” (“Избрани вести”, т.3).
Заети с духовна дейност в неделя
“Ще се опитам да отговоря на въпроса ви, какво можете да вършите, ако неделният закон бъде наложен?!
Светлината, дадена ми от Бога за времето, когато очаквахме точно такава криза, каквато вие виждате, че наближава, е там, че когато хората бяха подбудени от земна сила да наложат Неделята, Адвентистите от седмия ден трябваше да покажат мъдростта си, чрез въздържане от обичайната си работа в този ден, посвещавайки го на мисионерска дейност. Неподчинението на Неделния закон ще даде сила на религиозните фанатици, които чрез гонение ще се опитат да ги наложат. Не им давайте никакво основание да ви наричат закононарушители! Този, който се обхожда мъдро, пазейки мира, като се въздържа от работа, предизвикваща дразнене, не означава, че е получил ‘белега на звяра’…
Неделята може да бъде използвана за напредъка на различни видове работа, чиято крайна цел ще бъде завършване на Господното дело. През този ден могат да бъдат провеждани събрания под открито небе или в някоя малка вила. Може да се извършва работа от къща на къща. Онези, които пишат могат да посветят деня на своите статии. Където е възможно нека в неделя се проведат религиозни служби. Направете тези служби много интересни. Пейте химни, които носят радост, и говорете със сила и уважение за спасителната любов” (“Свидетелства”, т.9).
“Извеждайте учениците, за да провеждат събрания на различни места и да извършват медицинско-мисионерска дейност. Те ще намерят хората по домовете им и ще имат чудната възможност да им проповядват истината. Този начин на прекарване на неделята е винаги благоприятен в Божиите очи” (“Свидетелства”, т.9).
Противодействието прави красотата на истината по-явна
“Ревността на онези, които са послушни на Господа ще се увеличи щом църквата и държавата се съюзят, правейки невалидни Божиите заповеди. Всяко възражение против Божия закон ще проправи пътя за напредването на истината и ще даде възможност на нейните поддръжници да представят скъпоценността пред хората. Има сила и красота в истината, които нищо друго не може да ги направи така явни, както противодействието и гонението” (“Публикувани ръкописи”, т.3).
“Времето, през което се правят усилия, за да се наложи съблюдаването на неделята, е най-голямата възможност да се предложи на света истинската събота вместо фалшивата. Господ в своето провидение е далеч пред нас. Той допусна проблема за неделята да бъде изведен на по-преден план, за да може съботата от четвъртата заповед да бъде да бъде представена пред законодателните комисии. Така вниманието на управляващите нацията ни мъже може да бъде привлечено към свидетелството на Божието слово, в подкрепа на истинската събота” (“Публикувани ръкописи”, т.2).
Трябва да почитаме само Бога, а не човеци
“Сега е времето, когато привържениците на истината са призовани да избират между незачитане на Божието слово и загубването на свободата си. Ако отстъпим от Божието слово и приемем човешките обичаи и традиции, ще бъдем допуснати да живеем между хората, да купуваме и продаваме и да имаме право на собствените си привилегии. Ако обаче поддържаме верността си към Бога, трябва да жертваме нашите привилегии в обществото, защото враговете на Божия закон са се съюзили, за да премахнат (пречупят) независимостта на религиозните убеждения и свободната съвест на хората…
Божият народ ще опознае земното управление, като законодателство, което е под Божие назначение и което чрез правилни наставления и примери, поучава подчинените на Бога, като свещена отговорност дотогава, докато упражнява властта и авторитета си в определената му сфера. Но когато нейните изисквания са в противоречие с божествените, трябва да изберем да служим на Бога, а не на хора! Божието слово трябва да бъде признавано и прилагано, като авторитет, стоящ над всяко друго законодателство. ‘Така казва Бог’ не трябва да бъде замествано от ‘Така казва църквата или държавата’. Христовата корона трябва да бъде издигната над всички други корони на земни управители” (“Домашни проповеди”).
“Сатана предлага на хората царството на този свят, ако приемат неговото върховенство. Мнозина правят това и жертват небето. По-добре да умрем, отколкото да съгрешим, по-добре да сме в нужда, отколкото да мамим, по-добре да гладуваме, отколкото да излъжем” (“Свидетелства”, т.4).