Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
VII. ЖИВОТ В ПРОВИНЦИЯТА – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт
VII. ЖИВОТ В ПРОВИНЦИЯТА – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт VII. ЖИВОТ В ПРОВИНЦИЯТА
Божественият идеал
“Въпреки че всичко, което Бог създаде беше съвършено и красиво и на земята, която Бог беше сътворил не липсваше нищо, което би направило Адам и Ева щастливи, въпреки това Той изяви великата Си любов към тях, като създаде специално за тях градина. Част от времето им беше предназначено за жизнерадостна работа и занимания в градината, а друга част за общение с ангели, слушайки техните напътствия и радостни размишления. Работата на Адам и Ева не беше отегчителна, а приятна и ободряваща. Тази градина трябваше да бъде техния дом, техния специален дворец!” (“Духовни дарби”, т.3).
“Какви бяха условията, избрани от Вечния Отец за Неговия Син? Уединен дом в хълмовете на Галилея; дом, поддържан с честна и достойна работа; обикновен живот, всекидневна борба с трудностите и проблемите, себежертване, икономии, търпеливо, изпълнено с радост служене, часове на учение до своята с разтворен Свитък на Скриптата; спокойствието на изгрева или залеза в зелена долина, светите проповеди с примери от природата, изучаване на творението и провидението и общение на душата с Бога това бяха условията, в които живееше и развиваше детето Исус Христос” (“Проповедници на здравето”).
Далеч от градовете
“Напуснете градовете толкова бързо, колкото е възможно и си купете малко парче земя, където ще можете да имате градина, в която децата ви да наблюдават цъфтежа и растенето на цветята и да научат от тях уроци на семплост и чистота” (“Избрани вести”, т.2).
“Напуснете градовете е моята вест за това време! Бъдете сигурни, че призивът към Божия народ е да живее на километри далеч от големите градове. Бегъл поглед към Сан Франциско говори ясно, показвайки нуждата от напускане на градовете…
Господ призовава народа Си да се засели далеч от градовете, защото в неподозиран от нас момент от небето върху тях ще паднат огън и сяра. Пропорционално на греховете им ще бъде и наказанието. Когато един град е разрушен, нека Божия народ да не гледа като на благоприятна възможността да се засели в същия град лекомислено…
Нека всички, които разбират значението на тези думи, да прочетат Откровение 11 глава. Прочетете всеки стих и проучете събитията, които скоро ще сполетят градовете. Прочетете и пророчествата, описани в Откровение 18 глава” (“Публикувани ръкописи”, 10 май 1906 г.).
“Царе и царици са тези родители, които притежават парче земя и удобен дом” (“Адвентен дом”).
Мисиониране в градовете
“Като Божий народ, пазещ заповедите Му, ние трябва да напуснем градовете. Подобно на Енох, трябва да работим в градовете, но не и да живеем в тях” (“Евангелизъм”).
“Градовете трябва да бъдат мисионирани от центрове, намиращи се извън тях. Божият служител казва:”Не ще ли бъдат предупредени градовете? Да, но не чрез Божия народ, живеещ в тях, а чрез посещение, имащи за цел да съобщят за това, което ще сполети земята” (“Избрани вести”, т.2).
“Преди години бях получила специална светлина, че не бива да съсредоточаваме работата си само в градовете. Вълненията и хаосът, които ги изпълват, условията, поставяни от синдикатите и стачкуващите, ще окажат големи трудности на работата ни” (“Свидетелства”, т.7).
“Когато нечестието изобилства в даден народ, винаги трябва да се издигне нечий глас, който да предупреждава и напътства, както гласът на Лот в Содом. Въпреки, че Лот успя да запази семейството си от много злини, остана ли домът му незаразен от нечестивия град? Всичко, което Лот и семейството му направиха в Содом, мижеше да бъде направено дори и да живееха далеч от него” (“Евангелизъм”).
“Някои ще бъдат натоварени да работят в Чикаго, но за тях ще бъдат подготвени центрове в провинцията, откъдето да отиват в града. Бог ще има народ, когото ще наблюдава, за когото ще се грижи, осигурявайки му скромни места като изходен пункт и център на тяхната работа. От време на време по-големите населени места ще бъдат посещавани от работниците, които на учудващо ниска цена ще бъдат в безопасност” (“Евангелизъм”).
Богати благословения в обкръжението на природата
“Ние казваме отново: ‘Напуснете градовете!’ Не смятайте за голямо лишение да отидете сред хълмове и планини, но търсете да сте сами с Бога, за да можете да изучавате Неговите желания и пътища…
Настоявам Божият народ да превърне в свой стремеж търсенето на духовност в живота си. Христос е до вратата! Затова се и обръщам към Божиите люде: ‘Не смятайте за лишение призова да напуснете градовете и да отидете в провинцията. Там богати благословения очакват онези, които посегнат и ги вземат. Чрез съзерцаване на природните картини, дела на Твореца, чрез изучаване на сътвореното от Божията ръка, неусетно ще се преобразите в Божествен образ’” (“Избрани вести”, т.2).
Изграждането на характера е по-лесно в провинцията
“Родителите живеят със семействата си в градовете, защото си мислят, че там прехраната се изкарва по-лесно, отколкото в провинцията. Децата обаче няма какво да правят, когато не ходят на училище, но получават ‘образование от улицата’. От общуването им със злото у тях се създават порочни, разпуснати навици” (“Свидетелства”, т.5).
“Изпратете децата си в градските училища, където изкушения от всякакъв вид чакат, да ги завладеят и деморализират, като изграждането на характера става десеторно по-трудно както за родители, така и за деца” (“Основи на християнското възпитание”).
“Градовете са пълни с изкушения. Трябва да планираме работата си по такъв начин, че да запазим нашите младежи доколкото е възможно от тези зарази” (“Адвентен дом”).
“Време е Божият народ да напусне градовете, заселвайки се в по-усамотени места. В противен случай много младежи, а и по-възрастни, ще бъдат впримчени и привлечени от врага” (“Свидетелства”, т.8).
“Няма и едно на 100 семейства, което ще получи физическо, умствено или духовно възраждане чрез живеене в града. Вяра, надежда, любов, щастие могат да бъдат далеч по-пълноценно придобити в места на уединение, където има поля, хълмове и дървета. Отведете децата си далеч от гледките и шумотевиците на града, далеч от тракането и врявата на колите и впряговете, и техните умове ще станат по-здрави. Истината на Божието слово по-лесно ще докосне и ще влезе в сърцето им” (“Адвентен дом”).
По-добро физическо здраве на село
“Божието намерение не е Неговият народ да живее в градовете, където постоянно има вълнения и смутове. Нашите деца трябва да си спестят и да избегнат бързането, бъркотията и шума, които ги деморализират” (“Избрани вести”, т.2).
“За много от тези, които живеят в и нямат собствено парче земя, които ден след ден гледат пред себе си мръсен двор, тесни улички, тухлени стени, паваж и небе, покрито с облаци от дим и прах, ако тези хора бяха се преместили в някоя земеделска област, заобиколена със зелени поля, гори, хълмове и потоци, ако видят синьото свежо небе и вдишат чистия въздух, ще помислят, че се намират в рая!” (“Проповедници на здравето”).
“Физическата среда в градовете често е опасна за живота. Постоянните предразположения към болести, преобладаващият мръсен въздух, нечистата вода, замърсената храна, многото хора, тъмнината и нехигиеничните жилища са само някои от наблюдаваните там злини. Божията цел не е хората да живеят в градовете в тесни жилищни помещения” (“Проповедници на здравето”).
Произвеждай собствени хранителни продукти
“Господ желае Неговият народ да отиде да живее в провинцията (селата), където да може да има земя, от която да произвежда собствени плодове и зеленчуци. Където нашите деца ще бъдат доведени до пряк контакт с Бога, изявен в природата. Вестта им е: ‘Изведете семействата си от градовете!’” (“Избрани вести”, т.2).
“Отново и отново Бог съветва, че Неговият народ трябва да напусне със семействата си градовете, отивайки в провинцията, където ще могат да произвеждат собствени продукти, защото в бъдеще проблемът с продаването и купуването ще бъде много сериозен. Трябва да обърнем внимание на повтаряното наставление: ‘Напуснете градовете и се заселвайте в селските райони, където къщите не са скупчени една до друга и където ще бъдете свободни от намесата на врагове’” (“Избрани вести”, т.2).
Постройте учреждения и санаториуми извън големите градове
“Нека мъже със здрав разум бъдат назначени, но не да разпространяват своите намерения, а да търсят места в селски райони, подходящи за построяване на малки училища за работници, където да се придобиват умения за облекчаване на болни и угрижени души, непознаващи истината. Търсете подобни места, намиращи се извън градовете, необходимите сгради могат да бъдат построени (осигурени) или като дар от собственици, или купени на приемлива цена, събрана от дарения на наши братя и сестри. Не стройте сгради в шумните градове” (“Евангелизъм”).
Корабънг, Ню Саут Уелс
“Къде да бъде основано нашето Австралийско библейско училище?… Ще бъдат би училищата построявани в градовете или на известно разстояние от тях, като най-трудното е да премахнем влиянието на предишното образование, което учениците са получили по отношение на практиките, свързани с почивните дни, като надбягване с коне, облози и раздаване на награди…
Необходимо е да построим нашите училища извън и далеч от градовете, но не толкова далеч, че да се губи връзката с града, за да може добротата да се проявява и да може светлината да проблесне сред моралната тъмнина” (“Основи на Християнското възпитание”).
“Относно мястото останах с добро впечатление, освен факта, че бяхме далеч от голямата пътна артерия, поради което нашата светлина не ще може да освети моралната тъмнина, покриваща големите градове подобно на смъртно покривало. Това изглежда единственото възражение, което се породи в съзнанието ми. Но не би било препоръчително да основем училищата си в някой от нашите големи градове” (“Публикувани ръкописи”, т.8).
“Аз съм повече от всякога убедена, че това е подходящото място за училището” (“Публикувани ръкописи”, т.8).
Хънтсвил, Алабама
“Онези, които са натоварени да вършат учебна работа в Грейсвил и Хънтсвил (Имотът в Грейсвил (Тенеси), на 50 мили северно от Чатануга, има 9 акра земя, която е в съседство със село, в което живеят 200 души. Училището беше преместено на сегашното му място в Колидждейл през 1916 г.), ще видят какво може да бъде направено чрез тези учреждения за основаването на такова начинание, така че Божият народ, желаещ да напусне градовете, да може да се сдобие със скромни градове, без да правят големи разходи, както и да могат да си намерят и работа” (Писмо 25, 1902 г.).
“Закупуването на Хънтсвилското землище беше дело на Божието провидение. Близо да това землище има голям разсадник и в тази градина някои от студентите работят през лятото, за да спечелят пари, с които да платят разноските си в Хънтсвил Скуул. Това е прекрасно място!” (“Специални вести”).
“Неотдавна ме попитаха: ‘Няма ли да е по-добре да продадем училищната собственост в Хънтсвил и да купим по-малко парче земя.’ Бях наставена, че тази ферма не трябва да бъде продавана, че разположението предлага много предимства, за да се разрасне в училище за цветнокожи” (“Специални вести”, 1904 г.).
“Фермата в Хънтсвил Скуул е прекрасно място с площ над 300 акра, в което учениците трябва да се занимават с обучение и с отглеждане на растителни култури” (“Специални вести”).
Бериън Спрингс, Мичиган
“Чух, че има предложение за основаване на училище в Бериън Спрингс, югозападно от Мичиган. Удовлетворена съм от описанието на мястото… Място като Бериън Спрингс Скуул може да се представи като нагледен урок и аз се надявам, че никой не ще се намеси да прекрати напредването на това дело” (“Публикувани ръкописи”, т.4).
“Господната благотворна ръка беше с Божия народ при избора на място за училище. Мястото прилича на това, представено ми във видението. Намира се далеч от градовете, а има и много земя за земеделски цели и предостатъчно място, което позволява сградите да не бъдат скупчвани една до друга. Има предостатъчно земя, където учениците ще могат да бъдат обучавани да се грижат за нея” (“Ревю енд Херълд”, 28 януари 1902 г.).
“При преместването на колежа от Батъл Крийк и установяването му в Бериън Спрингс, брат Меган и брат Съдерлан постъпиха според светлината, дадена от Бога. Те работиха усърдно при големи трудности… Бог беше с тях. Той беше утвърден чрез усилията им” (“Публикувани ръкописи”, т.4).
Стоунхем, Масачузетс
“В Своето провидение Господ отвори вратите пред работниците си, за да направят успешна крачка напред в Нова Англия, поле, в което трябва да бъде извършена много особена дейност. Братята там успяха да уредят преместването на санаториума от Южен Ланкастър в Мелроуз, място, което е по-близо до Бостън и въпреки това достатъчно отдалечено от шумния град, за да могат болните да имат най-добри условия за възстановяване на здравето си. Преместването на санаториума от Нова Англия на място, така удобно и близко до Бостън, е Божия промисъл. Когато Бог протегне ръката Си, за да подготви пътя пред нас, не желае някой да се отдръпне назад и да се съмнява в мъдростта, водеща напред, или да не даде насърчение или помощ. Беше ми показано, че преместването на санаториума от Южен Ланкастър в Мелроуз беше ръководено от Бога” (“Специални свидетелства”).
Такома Парк, Уошингтън Д.С.
“Мястото, което беше осигурено за наше училище и санаториум, е всичко, което можем да желаем. Земята прилича на тази, която ми беше представена от Бога. Тя е добре приспособена за целта, за която ще бъде използвана. Има предостатъчно място за училище и санаториум, без да се налага двете сгради да бъде\ат прилепени една до друга. Въздухът и водата са чисти. Красив поток тече през нашия парцел от север на юг. Потокът е съкровище по-скъпоценно дори от злато и сребро. Местата за строеж са разположени върху прекрасни възвишения с отличен дренаж.
Един ден предприехме дълго пътуване през Такома Парк. Обширна част от района представлява естествена гора. Жилищните сгради не са малки или струпани една до друга, а обширни и удобни. Те са заобиколени от ухаещи двегодишни борове, дъбове, кленове и други красиви дървета. Притежателите на тези жилищни сгради са главно мъже на бизнеса, повечето чиновници в правителството във Вашингтон. Те отиват всеки ден в града, връщайки се вечер в тихите си домове.
За печатница беше избрано подходящо място, лесно достъпно до пощата, като беше намерено и място за молитвен дом. Като че ли Такома Парк беше подготвен специално за нас и чакаше да бъде оползотворен от нашите учреждения и работници” (“Знамение на времето”, 15 юни 1904 г.).
“По ясен начин ми беше открит този въпрос. Издателската дейност, която досега имаше за център Батъл Крийк, трябваше да бъде преместена близо до Вашингтон. Ако след време Господ каже: ‘Преместете се от Вашингтон’, ние трябва да направим това” (“Ревю енд Херълд”, 11 август 1903 г.).
Медисън, Тенеси
“Бях учудена, когато разговаряйки за делото, те пожелаха да работят на юг; говореха за основаването на училище, което да е на известно разстояние от Нешвил. От дадената ми светлина знаех, че това не ще бъде правилно и им го казах. Делото, което тези братя (Съдерланд и Мегън) могат до вършат породи опитността си в Бериън Спрингс, е да бъде продължена работата в близост до Нешвил, защото за него не беше направено все още това, което трябваше да се направи. А ще бъде и голямо благословение за работниците в училището близо до Нешвил, за да могат да се съветват с братята, намиращи се там.
Търсейки място за училище, братята намериха ферма с 400 акра земя на около 9 мили от Нешвил. Размерите на фермата, нейното разположение, разстоянието, на което се намираше Нешвил, умерената цена, за която можеше да бъде купена, ни накараха да я определим като място за училищна работа. Обсъдихме и решихме да купим мястото. Аз знаех, че цялата земя ще ни бъде крайно нужна” (“Ревю енд Херълд”, 18 август 1904 г.).
Маунтин Вю, Клифорния
“Беше ми дадено напътствие, че Пасифик прес трябва да бъде преместен от Оуклънд. Годините минаваха и градът се увеличаваше, сега трябва да преместим печатницата си в някой по-провинциален район, където мястото може да бъде безопасно за служителите. Тези, които са се свързали с нашите издателски офиси, не бива да бъдат задължавани да живеят в претъпканите градове. Трябва да им се предостави възможност да издържат семействата си, без да имат нужди от високи доходи” (“Основи на Християнското възпитание”).
“Маунтин Вю е град с много предимства. Заобиколен е от красиви овощни градини. Климатът е мек, могат да бъдат отглеждани плодове и зеленчуци от всякакъв вид. Градът не е много голям, но въпреки това е електрифициран, има пощенски куриери и много други предимства, срещани обикновено в градовете” (Писмо 141, 1904 г.).
“Някои се чудят защо издателския ни офис трябва да се премести от Оуклънд в Маунтин Вю. Бог призова народа си да напусне градовете. Младите, които са свързани с нашите учреждения, не трябва да бъдат излагани на изкушенията и покварата, които се срещат в големите градове.
Маунтин Вю изглежда ще бъде подходящо място за издателството ни” (“Живот в провинцията”).
Лома Линда, Калифорния
“Ние благодарим на Бога, че имаме прекрасен санаториум в райската долина на 7 мили от Сан Диего, санаториум в Глендейл, на 8 мили от Лос Анджелис и близо до Рийдлънс Ривърсайд и Сан Бернандино. Имението Лома Линда е един от най-красивите санаториуми-градове, които някога съм виждала” (“Вести за Лома Линда”).
“Лома Линда е място, специално определено от Господ, за център за обучение на лекари-мисионери” (“Писмо 188, 1907 г.).
“Тук има чудесни условия за училище. Фермата, овощната градина, пасбището, обширните здания, плодородната почва и красотата всичко е голямо благословение” (“Вести за Лома Линда”).
“Мястото Лома Линда има чудесни преимущества и ако онези, които са тук с вяра и искат да станат истински лекари-мисионери, ще позволят светлината им да огрее и онези, които са около тях. Всекидневно трябва да търсим Бога, Неговата мъдрост ще бъде предадена на нас” (Писмо 374, 1904 г.).
“Тук имаме идеални възможности за построяване на училище и санаториум. Има големи преимущества за учениците и големи преимущества за болните. Беше ми наредено,че тук трябва да основем училище, ръководено по принципите на древните пророчески училища… Лекарите трябва да получат образованието си тук” (“Проповедници на медицината”).
Енгуин, Калифорния
“Като разглеждах това имение, произнесох се за него като надминаващо очакванията ми. Училището не можеше да бъде построено на по-добро място. Намира се на 8 мили от Санта Хелена и е далеч от изкушенията на града…
След време много къщи трябва да бъдат построени за учениците, но и учениците сами могат да ги построят под ръководството на способни учители. Дървеният материал може да бъде приготвен и учениците ще бъдат обучавани по похвален начин, как да строят.
Няма защо да се боим да пием чистата вода на това място, тя ни си предоставя свободно от Господното съкровище. Аз не зная, как да изразя достатъчно благодарността си за тези така големи преимущества.
Ние осъзнаваме, че Бог знае от какво се нуждаем и че бяхме доведени тук от Неговото провидение. Бог желае да бъдем тук, затова ни е и поставил тук. Бях сигурна в това, когато дойдох в тези земи… Вярвам, че ако се разходите по тези места, ще стигнете до моето убеждение, че Бог е определил и предначертал това място за нас” (“Публикувани ръкописи”, т.1).