Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
VIII. ГОЛЕМИТЕ ГРАДОВЕ – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт
VIII. ГОЛЕМИТЕ ГРАДОВЕ – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт VIII. ГОЛЕМИТЕ ГРАДОВЕ
Първите строители на градовете
“Получавайки Божието проклятие, Каин беше отделен от бащиния си дом. Най-напред се занимаваше със земеделие, а после основа и град, наричайки го на името на най-големия си син Енох (Бит. 4:17). Беше изгонен от Господното присъствие, отхвърляйки обещанието на възстановения Едем, тръгна да търси притежания и радост в земята, намираща се под проклятието на греха, и така стана родоначалник на голяма група от хора, които служеха на боговете на този свят” (“Патриарси и пророци”).
“За известно време Ноевите потомци продължиха да живеят в планините, където беше заседнал и ковчегът. Освен увеличаването на техния брой и нечестието доведе до разделение. Онези, които решиха да забравят Твореца си и да отблъснат ограниченията на Неговия закон, чувстваха постоянно дразнене от примера на техните боящи се от Бога иноплеменници, като след време решиха да се отделят от служещите на Бога. Отправиха се към долината Сенаар, намираща се на Ефратските брегове. Там решиха да построят град, а в него да издигнат кула, на такава изумителна височина, че да бъде отнесена към чудесата на света (Бит. 11:2-4)” (“Патриарси и пророци”).
Градовете са леговища на пороци
“Градовете са средища на удоволствия и забавления. Много родители, които решават да се заселят в градовете заради децата си, мислят че ще им дадат по-големи предимства, но срещат разочарование и твърде късно се разкайват за ужасната си грешка. Съвременните градове се превръщат в древните Содом и Гомор (по отношение на разпуснатостта). Многото почивни дни засилват бездействието. Вълнуващите спортове, посещаването на театър, надбягването с коне, комарът, алкохолът и гуляенето стимулират активизирането на всяка страст. Младите са повлияни от общия поток” (“Христови нагледни уроци”).
“Беше ми дадена светлина, че градовете ще бъдат изпълнени с объркване, насилие, престъпления и че всичко това ще се увеличава с наближаването на края” (“Свидетелства”, т.7).
“Светът е към края си, градовете стават леговища на порока. Отвсякъде гледки и звукове на зло. Навсякъде се наблюдават примамки към сетивата и прахосничество” (“Проповедници на здравето”).
Съдби сполетяват градовете
“Ужасни съдби ще сполетят земята и дворците на управниците, построени с много средства, ще се превърнат в купища руини” (“Публикуване ръкописи”, т.3).
“Когато Божията въздържаща ръка се оттегли, разрушителят ще започне делото си. Тогава в нашите градове ще настъпят големи катаклизми” (“Публикуване ръкописи”, т.3).
“Господ отправя предупреждения към земните жители, с пожар в Чикаго, пожарите в Мелбърн, Лондон и Ню Йорк Сити” (“Писания на Е. Вайт”).
“С наближаването на края всеки град ще бъде разтърсен. Ще има объркване. Всичко, подлежащо на разтърсване, ще бъде разтърсено и не ще знаем какво ще последва после. Съдбите ще бъдат според злините на хората и според светлината, която са получили” (“Публикувани ръкописи”, т.1).
“О, ако Божия народ можеше да осъзнае предстоящите разрушения на хиляди градове, отдали се на идолопоклонство” (“Евангелизъм”).
“Близо е времето, когато големите градове ще бъдат пометени и всички ще бъдат предупредени за приближаващите съдби” (“Евангелизъм”).
Доказателства за катастрофата градовете ще се превърнат в прах
“Видях разрушени най-скъпите строежи. Смятаните за недосегаеми от пламъците ще загинат в огъня на Божието възмездие. Подобно на Содом и Гомор и тези сгради на гордостта ще станат пепел. Паметниците на човешкото величие ще бъдат разтрошени (стъпкани) в прахта, дори преди последното голямо разрушение да сполети земята” (“Избрани вести”, т.3).
“Бог отдръпва Духа Си от покварените градове, които приличат на тези от предпотопния свят и на Содом и Гомор… Скъпи къщи, чудеса на архитектурното умение, ще бъдат разрушени без предупреждение, когато Бог установи, че притежателите им са преминали границата на прощението. Величествени сгради, смятани за защитени от огнените пламъци, ще бъдат опожарени като доказателство как за кратко време земната архитектура ще бъде превърната в руини” (“Този ден с Бог”).
“Хората ще продължават да строят струващи милиони здания. Специално внимание ще се придава на архитектурната им красота, на устойчивостта и здравината им, с която са конструирани. Но Бог ми съобщи, че въпреки необикновената им здравина и впечатлението на лукс, което правят, те ще споделят съдбата на Ерусалимския храм” (“Библейски коментар”, т.5).
Ню Йорк
“Бог не е проявил гнева Си, без да покаже и милост. Ръката Му е протегната. Свидетелството Му трябва да бъде изявено в Ню Йорк. На хората трябва да се покаже, че само с докосване на ръката Си Бог може да унищожи имуществото, което са събрали преди последния велик ден” (“Публикувани ръкописи”, т.3).
“Нямам специална светлина относно това, което ще сполети Ню Йорк. Единственото, което знам, е това, че един ден огромните здания ще бъдат срутени, от разрушителната Божия сила… Смъртта ще бъде гостенка навсякъде. Затова съм и толкова загрижена да бъдат предупредени нашите градове” (“Ревю енд Херълд”, 5 юли 1906 г.).
“Когато бях в Ню Йорк, беше вечерно време, за да мога да видя зданията, издигащи се етаж след етаж нагоре към небето. За тези здание бе гарантирано, че са защитени от пожар, защото бяха издигнати за слава на техните строители и собственици…
Картината, която после мина пред погледа ми, беше тревога за пожар. Хората гледаха високите и предполагаемо осигурени против огъня здания и казваха: “Те ще са напълно сигурни!” Но тези сгради бяха нищожни, като че ли са построени от смола. Пожарникарските служби не ще могат да направят нищо за да потушат огъня, нито да окажат въздействие със съоръженията си” (“Свидетелства”, т.9).
Чикаго и Лос Анджелис
“Събитията, които скоро ще се случат в Чикаго и другите големи градове, също ми бяха показани. С увеличаването на злото, Божията пазеща сила се отдръпва, като се появиха разрушителни ветрове и бури. Сградите бяха опожарени от огъня и срутени от земетресенията.
Малко след това ми беше показано панорама на зданията в Чикаго, планови проекти, направени от наши хора за сгради там и тяхното разрушаване. Това беше нагледен урок за всички адвентисти, предупреждение да не инвестират в голям мащаб плановете си за имущество в Чикаго или в друг голям град, освен ако Божието провидение отвори пътя и ясно посочи задължението да се купи или построи нещо за разпространение на предупрежденията. Подобни предпазни мерки ми бяха посочени и за строителството в Лос Анджелис. Повторно ми беше казано, че не бива да инвестираме планове за скъпи строежи в градовете” (“Сборник на Паулсон”).
Сан Франциско и Оуклънд
“Сан Франциско и Оуклънд се превръщат в Содом и Гомор и Господ ще ги посети. Не след дълго те ще страдат от Неговите съдби” (“Писания на Е. Вайт”).
“Ужасното земетресение, което сполетя Сан Франциско (земетресението и пожарът в Сан Франциско, станали на 18, 19 април 1906 г., отнеха 503 човешки живота, а щетите се оценяват на 350 милиона долара), ще бъде последвано от други изяви на Божията сила. Неговият закон беше потъпкан. Градовете са опетнени от греха. Изучавайте историята на Ниневия узнаваме, че Бог изпрати специална вест чрез Йона за този грешен град. Много подобни вести на Неговата милост щяха да бъдат прогласени и в наше време, ако порочните градове биха се покаяли като Ниневия” (“Писания на Е. Вайт”, 3 юли 1906 г.).
“Дори в градовете, където Божиите съдби падат поради порочността, няма дори и проява на покаяние. Салоните са все още отворени и на хората продължават да се предлагат много изкушения” (Писмо 268, 1906 г.).
Други градове на порока
“С наближаването на края на земната история, сцените на бедствия в Сан Франциско ще се повторят и на други места… Това поражда в мен сериозни мисли и чувства, защото зная, че денят на съда е пред нас. Сполетелите вече света съдби са предупреждение, но не и край на наказанието, което ще се стовари върху градовете на порока…
Събитията, посочени в следните стихове: Авакум 2:1-20; Софония 1:1-3:20; Захария 1:14:14; Малахия 1:14), скоро ще станат, както са описани ясно. Представям тези чудни слова от Библията за размишление от всеки. Пророчествата, записани в Стария завет, са Божии слова за последните дни и ще се изпълнят така сигурно, както видяхме опустошението в Сан Франциско” (Писмо 154, 1906 г.).
“Аз съм задължена да проглася вестта, че градовете, пълни до краен предел с престъпления и поквара, ще бъдат разрушени чрез огън, земетресения и наводнения” (“Евангелизъм”).
“Всички Христови предупреждения, отнасящи се до събитията, които ще станат в края на земната история, сега се изпълняват в нашите големи градове. Бог е допуснал тези неща да бъдат осветлени и открити, така че този, който следи за тях, да може да прочете. Сан Франциско е пример в какво се превръща целия свят. Нечестните подкупи, финансовите злоупотреби, мошеническите сделки сред хората, които имат властта да освободят виновните и да осъдят невинните цялата тази порочност изпълва и другите големи градове на земята и прави света такъв, какъвто беше преди Потопа” (Писмо 230, 1907 г.).
Работническите съюзи в градовете
“Сатана е усърден в работата си в нашите големи градове. Задачата му е да се прояви в объркването, борбите и несъгласията между работещите и работодателите, а също и в лицемерието, което заплашва да навлезе и в църквите ни… Пожеланията на плътта, гордостта на очите и егоизмът, спекулирането с властта, жестокостта и насилието, които се използват, за да бъдат привлечени хора, обединявани в съюзи и конфедерации, обвързани по този начин като вещи, готови за запалване от големите огнени пламъци на последните дни всичко това се прави от сатанинските сили” (“Евангелизъм”).
“Неправедните са обвързани като вещи, в доверието им към съюзите и конфедерациите. Не трябва да имаме нищо общо с тези организации! Бог е нашият Ръководител, нашият Работоначалник и Той ни призовава да излезем от света, отделяйки се от него (света). ‘Излезте отсред тях и отделете се, казва Господ, и не се допирайте до нечисто’ (2 Кор. 6:17). Ако откажем да извършим това, ако продължаваме да сме свързани със света и да обръщаме внимание на всеки въпрос, продиктуван от светските възгледи, ще станем като света. Когато земна политика и светски намерения ръководят нашите дела, не ще можем да останем на високия и свят пиедестал на вечната истина” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
Работническите съюзи извор на проблеми за адвентистите
“Работническите съюзи ще бъдат едни от институциите, които ще докарат върху земята такова време на проблеми, каквото не е съществувало от началото на света…
Група мъже ще се обединят, за да заграбят всички парични средства, които ще вложат в сигурни клонове на бизнеса. Работнически съюзи ще бъдат основани и тези, които откажат да влязат в тях, ще бъдат в опасност…
Поради тези съюзи и конфедерации, скоро ще бъде много трудно за нашите учреждения да продължат делото си в градовете. Моето предупреждение е: Напуснете градовете! Не стройте лечебни центрове в тях!” (“Избрани вести”, т.2).
“Бързо наближава времето, когато контролиращата мощ на работническите съюзи ще стане прекалено угнетителна” (“Избрани вести”, т.2).
Мнозина в градовете са далеч от светлината и истината
“Градовете ще бъдат наказани справедливо, но все още няма да бъдат посетени напълно от Божия гняв, защото някои души ще се отделят от сатанинските заблуди, ще се покаят и ще се обърнат” (“Евангелизъм”).
“Духовната тъмнина, която покрива целия свят, се увеличава в многолюдните центрове. В многорасовите градове евангелски работници срещат най-много непокаяност и нужда от помощ. В тези градове на душеспасителите се предлагат най-големи възможности. В тълпите, които не мислят за Бога и небето има много души, които копнеят за светлина и чистота на сърцето. Дори сред лекомислените и безразличните не се малко онези, чието внимание може да бъде привлечено от Божията любов към човешката душа” (“Ревю енд Херълд”, 17 ноември 1910 г.).
В градовете има нужда от ревностни усилия
“В подготовката за Христовото идване трябва да извършим огромна работа в големите градове. Имаме да разпространяваме сериозно свидетелство в тези големи населени места” (“Думи на насърчение към самоиздържащи се работници”, брошура 113, 1909 г.).
“Предупредителната вест за това време е да не се отдава значение на големия бизнесменски свят. Ден след ден търговските и работническите центрове се изпълват с мъже и жени, нуждаещи се от истината за това време, но които не са достигнали до спасително познание за тези скъпоценни принципи, защото не са полагали ревностни, непрекъснати усилия, за да бъдат достигнати тези хора, където да се намират” (“Съвети към писатели и издатели”).
“Третата ангелска вест трябва да бъде прогласявана сега, не само в далечните страни, но и в близките около нас места, на които досега не е придавана важност, където множествата живеят непредупредени, незапознати със спасението. Навсякъде нашите градове зоват за ревностна работа, извършена от все сърце от Божиите служители” (“Ревю енд Херълд”, 17 ноември 1910 г.).
Не всички могат да напуснат градовете
“Когато е възможно, задължение на родителите е да отидат да живеят със семействата си в провинцията заради децата си” (“Адвентен дом”).
“Все повече и повече с наближаването на края, нашите хора ще трябва да напускат градовете. От години сме били напътствани, че нашите братя и сестри и особено семействата с деца трябва да планират напускане на градовете, след като пред тях се отворят врати за да направят това. Мнозина ще трябва да работят ревностно, за да помогнат при разтварянето на тези врати. Но докато напуснат града през времето, в което все още ще останат там, ще трябва да бъдат най-активни в мисионерската дейност, която дотогава е ограничавала може би тяхната сфера на влияние” (“Избрани вести”, т.2).
“В нашите градове се увеличава порочността. Това все повече и повече ни показва, че тези, които останат там без явна причина, поставят в опасност спасението си” (“Живот в провинцията”).
“Градовете са пропити с грях и морално разложение, въпреки че има Лотовци на всеки Содом” (“Свидетелства”, т.6).
В градовете има нужда от училища, църкви и ресторанти
“Неща повече може да бъде направено, за да се спасят и възпитат децата на онези, които в настоящия момент не могат да напуснат градовете. Това е задача, за която си заслужава да положим най-големи усилия. Църковни училища трябва да бъдат основани за децата в градовете, като тези училищни условия бъдат осигурени за обучаването на ученици до по-високи учебни степени, където има нужда от това” (“Ръководство за децата”).
“Нашите ресторанти трябва да бъдат в градовете, защото в противен случай персоналът им не ще може да осъществи необходимия контакт с хората, като ги запознава с принципите на здравословния начин на живот” (“Избрани вести”, т.2).
“Бог ни съветва многократно, че трябва да работим в градовете, като за изходни бази използваме места, намиращи се извън тях. В тези градове трябва за има молитвени домове, като Божии паметници, но заведенията занимаващи се с издаване на наша литература, с лекуването на болните и обучаването на мисионерски работници (колежи), трябва да бъдат извън градовете. От особена важност е нашите младежи да бъдат запазени от изкушенията на градския живот” (“Избрани вести”, т.2).
Прибързани премествания от градовете не са препоръчителни
“Нека всеки отдели време за внимателен размисъл и да не бъде като човека в притчата, който започнал да гради, но не могъл да довърши започнатото. Не само преместването трябва да бъде осъществено, но и всичко, което ще произтече от него, трябва да бъде внимателно обмислено и преценено…
Може да има единици, които ще се заемат с нещо, за което не знаят нищо. Бог не желае това…
Нека нищо да не бъде извършено необмислено, за да не се допуска излишна жертва да сполети имуществото, породена от ревностни, импулсивни слова, възбуждащи ентусиазъм, неодобрен от Бога. И важна победа, която трябва да бъде спечелена, да бъде загубена поради липса на разумна умереност, целенасочено размишление, здрави принципи и цели” (Написано на 22 декември 1893 г. в отговорна писмо от ръководен служител в Батъл Крийк, който информирал Е. Вайт, че в отговор на нейните настоявания “между 100 и 200” души са се подготвили да напуснат града, отивайки в провинцията толкова бързо, колкото е било възможно) (“Избрани вести”, т.2)
Знакът за напускане на градовете
“Не е далеч времето, когато както първите християни, така и ние ще бъдем принудени да търсим убежище в уединени и самотни места. Както обсадата на Ерусалим от римски войници, бе знак за бягство на юдейските християни, така също вземането на властта и налагането на нацията ни на декрета за папската събота ще бъдат предупреждение за нас. Това ще бъде времето, когато ще трябва да напуснем големите градове и по-малките селища, отивайки в усамотени домове сред тихи планински местности” (“Свидетелства”, т.5).
Някои праведни ще останат в градовете след узаконяването на декрета за папската събота
“Във време на трудностите всички напуснахме градовете и селата, но бяхме преследвани от неправедните, които нахлуха в домовете на Божиите чада с меч” (“Ранни писания”).
“Когато светиите напуснаха градовете и селата, те бяха преследвани от зли човеци, които възнамеряваха да ги погубят. Но мечовете, които повдигнаха против Божиите люде, за да ги погубят, се пречупиха и строшиха като крехка слама. Божиите ангели закриваха светиите” (“Опитности и видения”).
“Все пак важен декрет ще отбележи времето, когато пазещите Божия закон може да бъдат убити. Техните врагове, очакващи гласуването на закона, в някои случаи преди определеното време, ще се опитат да отнемат живота им. Но никой не ще може да превъзмогне могъщата закрила, обкръжаваща всяка вярваща душа. Някои ще бъдат нападнати, когато напускат домовете и селата, но мечовете издигнати против тях, ще се строшат като крехка слама. Други ще бъдат защитавани от ангели, представящи се като въоръжени мъже” (“Великата борба”).