Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
XIII. КЪСНИЯТ ДЪЖД – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт
XIII. КЪСНИЯТ ДЪЖД – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт XIII. КЪСНИЯТ ДЪЖД
Делото на Светия Дух, оприличено с дъжд
“Той ще направи да завали над вас дъжда, ранният и късният дъжд. На изток ранният дъжд падал по време на сеитба. Бил нужен за покълването на семето. Под влияние на благодатната влага изниквал нежния кълн. Късният дъжд падал към края на сезона, като неговата цел била узряването на плода и подготовката му за беритба. Бог използва тези закономерности в природата, за да представи делото на Светия Дух.
Както росата и дъждът се дават, за да покълне семето и после да узрее плодът, така и Светия Дух се дава, за да осъществи духовното растене. Узряването на зърното представлява завършването на Божието дело на благодат в душата. Чрез силата на Светия Дух Божият морален образ трябва да се усъвършенства в характера. Ние трябва да бъдем изцяло преобразени по Христово подобие. Късният дъжд, узряващата земна жетва, представлява духовната благодат, която подготвя църквата за Пришествието на Човешкия Син. Но ако ранният дъжд не е паднал, няма да има живот, няма да може земния кълн да поникне. Ако ранният дъжд не е изпълнил предназначението си, късният дъжд не ще може де доведе до пълно узряването нито на едно семенце” (“Избрани вести”) (“Свидетелства към проповедниците”).
Историческо обръщение към църквата като цяло!
Ранният дъжд беше излят на Петдесятница. “Послушни към Христовите наредби, те (учениците) чакаха за обещаното от Отца изливане на Духа. Те не стояха в бездействие. Докладът казва, че ‘бяха постоянно в храма, хвалейки и благославяйки Бога’ (Лука 24:53).
Като чакаха изпълнение на обещанието, учениците смириха сърцата си в истинско покаяние и признаха неверието си… Молеха се със силна ревност за контакти с хора в ежедневното им общуване за да говорят думи, водещи грешниците при Христос. Оставяйки настрана всички разногласия и желания за първенство, те се сплотиха в християнско общение” (“Делата на апостолите”).
“След като учениците бяха дошли до пълно единство, и стремежът им не беше вече заемане на най-висок пост, тогава се изля Духът” (“Свидетелства”, т.8).
“Изливането на Светия Дух в апостолско време, беше първият (или ранният) дъжд, чиито резултати бяха славни. До края на времето Светият Дух трябва да пребивава в истинската църква” (“Делата на апостолите”).
Значението на ранният дъжд, излят на Петдесятница
“Под влияние на Духа слова на покаяние и изповед се смесваха с хвалебствени песни за опростени грехове… Хиляди бяха обърнати в един ден…
Светият Дух…ги обдари с възможността свободно да говорят езици, които до този момент са им били непознати… Светият Дух им даде това, за което не се бяха образовали в живота си” (“Делата на апостолите”).
“Техните сърца бяха така препълнени с така пълна, дълбока и далеч достигаща щедрост, че това ги подтикна да отидат до отдалечени земни краища, за да свидетелстват за Христовата мощ” (“Делата на апостолите”).
“Какъв беше резултатът от изливането на Светия Дух в деня на Петдесятница? Радостните вести за възкръснал Спасител бяха разнесени до най-отдалечените краища на тогавашния свят… Църквата видя покаяли се от всички части на земята да се присъединяват към нея. Отхвърлили някога истината личности се връщаха при нея. Целта на вярващите беше да открият красотата на Христовия характер и да работят за разширяването на Неговото царство” (“Делата на апостолите”).
Обещанието за късния дъжд
“Изливането на Духа в дните на апостолите беше ранният дъжд, донесъл славни резултати. Късният дъжд обаче ще бъде в по-изобилна мяра” (“Свидетелства”, т.9).
“Към края на земната жетва, специален дар на благодат е обещан за да подготви църквата за идването на Човешкия Син. Това изливане на Духа е символизирано с падането на късния дъжд” (“Делата на апостолите”).
“Преди последното изливане на Божиите съдби над земята, сред Божия народ ще се наблюдава такова съживление на истинската набожност, каквато не е било засвидетелствано от апостолски дни. Духът и Божията сила ще бъдат излети върху Неговите чада” (“Великата борба”).
“Делото ще бъде подобно на това на Петдесятница. Както ранният дъжд беше излят намесата на Светия Дух в началото на евангелската мисия, за да покълне скъпоценното семе, така в края ще бъде излят и късния дъжд, за да узрее жетвата” (“Великата борба”).
Късния дъжд ще предизвика високия вик
“В онова време ‘късния дъжд’ или освежителното присъствие на Господа, ще бъде излят за да даде сила на високия вик на третия ангел, като подготви светиите да устоят във времето, когато ще бъдат излети последните седем язви” (“Опитности и видения”).
“Чух истината да бъде възвестявано от онези, на които бе даден глас на предупреждение. Имаше добър резултат… Попитах, коя е причината за тази голяма промяна. Един ангел ми отговори: ‘Това е късния дъжд, освежителната сила на Господното присъствие за високия висна третия ангел’” (“Опитности и видения”).
Лична вест до всеки християнин!
Ранният дъжд води до обръщане. Късният дъжд помага за развиване на христоподобен характер.
“Нито един момент от нашата опитност не може да мине без онова, което ни е дало сила да направим първата крачка. Получените от ранният дъжд благословение са ни нужни да края… Като молим Бога за Светия Дух, Той ще изработи в нас кротост, смирение на сърцето, съзнание за зависимост от бога за усъвършенстващия ни късен дъжд” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Светият Дух желае да обитава във всяка душа. Ако е добре дошъл като почетен гост; тези, които го приемат ще бъдат направени едно със Христос. Добре започнатото ще бъде завършено; свети мисии, небесни чувства и христоподобни дела, ще заемат мястото на нечистите мисли, извратените чувства и непокорните постъпки” (“Съвети за здравето”).
“Ние може да имаме известен дял от Божия Дух, но чрез молитви и вяра трябва да търсим по-голямо общение с Духа. Усилията ни никога няма да бъдат възпрени. Ако не напредваме, ако не се поставим в положение да получим както ранния, така и късният дъжд, ние ще погубим душите си и отговорността ще легне върху нас…
Църковни събрания, каквито са лагерните събрания, събирания в домашни църкви и при всеки случай, който помага за вършене на лична работа за спасяването на души, са благоприятни възможности за изливането на ранния и късния дъжд” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Когато пътя за Божия Дух бъде подготвен, благословенията ще се излеят. Сатана не може повече да пречи за изливането на дъжда от благословения върху Божия народ, като затваря небесните двери, за да не може да бъде получен” (“Избрани вести”, т.1).
Трябва да се молим ревностно за изливането на Светия Дух
“За получаването на Светия Дух, трябва да се молим така ревностно, както се молеха учениците в деня на Петдесятницата. Ако те тогава имаха нужда от Него, днес нашата необходимост от присъствието Му е много по-голяма” (“Свидетелства”, т.5).
“Изливането на Сетия Дух върху църквата, се очаква в бъдеще, но присъствието Му ще бъде голяма привилегия, ако е сред нас още сега. Търсете Го, молете се на Него, вярвайте в нея. Ние трябва да го получим и небето чака, за да ни го даде” (“Евангелизъм”).
“Мярката на Светия Дух, който ще получим, ще бъде пропорционално на копнежа и вярата,които сме проявили, и по начина, по който ще използваме светлината и знанието, което ще ни бъде дадено” (“Ревю енд Херълд”, 5 май 1896 г.).
“Ние не желаем да безпокоим Бог с нашите молби и да Го молим за Светия Дух. Той обаче желае непрестанно да бъде занимаван. Той иска да настояваме с молбата си пред трона” (“Основи на християнското възпитание”).
Трябва да смирим сърцата си в истинско покаяние
“Най-голямата и наложителна наша нужда е възраждане на истинската набожност. Това трябва да е първата ни цел! Трябва да бъдат положени ревностни усилия, за да бъде получено Господното благословение, не защото Бог не желае да ни обдари с него, но защото не ме подготвени за получаването му. Нашият небесен Баща горещо желае да даде Светия Дух на тези, които молят за Него, много повече Го желае от земните родители, които искат да дадат на децата си хубави подаръци. Наша задача е чрез изповядване, смирение, покаяние и ревностна молитва да изпълним условията, на които се основават обещанията за великото Му благословение. Възраждането може да бъде резултат само от молитва” (“Избрани вести”, т.1).
“Сред нас трябва да има съживление и коренно обновление. Има нужда от дело на обръщане. Има нужда от изповед, покаяние и обръщане. Мнозина, които проповядват Словото, се нуждаят от Христовата преобразяваща благодат в сърцето си. Те не бива да позволяват на нищо да застава на пътя им, попречвайки на обновителното им дело, докато още не е станало безвъзвратно късно” (Писмо 51, 1886 г.).
Обновлението трябва да бъде съпътствано от реформация. “Пробуждане и реформация трябва да бъдат осъществени със съдействието на Светия Дух. Възраждане и реформация са две различна неща.
Пробуждането е белег за обновление на духовния живот, оживотворяване на умствените и моралните сили, възкресение от духовна смърт.
Реформацията е белег за реорганизация, промяна в идеите и убежденията, навиците и привичките.
Реформацията няма да може да даде добрия плод на правдата, ако не е свързана с въздържането, осъществено от Светия Дух.
Реформацията и въздържането трябва да извършат определеното им дело и вършейки го, трябва да са в хармония помежду си” (“Ревю енд Херълд”, 27 февруари 1902 г.).
Да оставим настрана всички борби и несъгласия
“Когато работниците имат обитавани от Христос души, когато бъде унищожен всеки егоизъм, липсва съперничество, борба за господство и е налице хармония, тогава благодатния дъжд от Светия Дух ще бъде излят върху тях убедително, защото Божиите обещания никога не ще пропаднат нито с една точка или йота. Но когато делото на други не е одобрено и работниците показват своето собствено превъзходство, те доказват, че делото им не носи белезите, които трябва да притежава. Бог не може да ги благослови” (“Избрани вести”, т.1).
“Ако във великия Господен ден застанем до Христос, като наше убежище, наша висока кула, трябва да отстраним всяка завист, всяка борба за Господство. Трябва да изкореним напълно тези несвети чувства така, че да не покълнат повторно в живота. Трябва да застанем изцяло на страната на Господа” (“Този ден с Бога”).
“Нека християните оставят всички несъгласия и се предадат на Бога, за спасяване на изгубеното. Нека молят с вяра за обещаните благословения и ще ги получат” (“Свидетелства”, т.8).
Обичайте се един друг
“Християнството е изявяване на най-добрите чувства един към друг…
Христос трябва да е обект на върховна любов от страна на съществата, които е създал. Той желае и човекът да изпитва свято отношение към своя съчовек. Всека спасена душа ще бъде спасена посредством любов, която извира от Бога! Истинско обръщане е промяната от егоизъм в свято чувство към Бога и един към друг” (“Избрани вести”, т.1).
“Качествата, които Бог цени най-много са милосърдие и чистота. Те трябва да бъдат проявени от всеки християнин” (“Свидетелства”, т.5).
“Най-силният аргумент в полза на Евангелието е проявяващият любов и любвеобилност християнин” (“Служители на здравето”).
Необходимо е пълно предаване
“Бог не ще приеме нищо по-малко от пълно предаване! Обърнатите наполовина грешни християни никога не ще влязат на небето. Там те не биха намерили щастие, защото не познават високите и свети принципи, ръководещи членовете на небесното семейство. Истинския християнин държи отворени прозорците на душата си отворени към небето. Той живее в общение с Христос.Желанията му са съобразени с тези, на Христос. Най-големият му копнеж е да става все повече и повече подобен на Христос” (“Ревю енд Херълд”, 16 май 1907 г.).
“Ние не можем да си служим със Светия Дух. Той си служи с нас! Чрез него Бог работи сред народа Си: “да желаете това и да го изработвате” (Фил. 2:13). Но мнозина не се покоряват на Духа, искат да се справят сами. Поради това и не получават небесния дар. Само онези, които смирено чакат пред Божиите нозе, молят за ръководството Му и благодат, получават Светия Дух” (“Животът но Исус Христос”).
Приготвянето на пътя за изливането на късния дъжд
“Видях, че никой не би могъл да вземе участие в “освежаването, докато не бъде спечелена победа над всеки изкушаващ ни грях, над гордостта, егоизма, любовта към света, над всяка лоша дума и постъпка. Заради това трябва да се приближаваме по-близо и по-близо до Господа, ревностно да се стремим към онази важна подготовка, за да устоим в битката на Господния ден” (“Опитности и видения”).
“Наша задача е да изгладим недостатъците на характера ни, да изчистим храма на душата си от всяко петно. Тогава ще получим късния дъжд, както учениците получиха ранния дъжд в деня на Петесеятницата” (“Свидетелства”, т.5).
“Няма нищо, от което Сатана да се бои така много, както от това, че Божият народ ще очисти пътя, премахвайки всяка пречка, за да може Господ да излее Светия Си Дух върху отслабналата църква… Всяко изкушение, всяко влияние на противодействие, било открито или не, може да бъде отблъснато ‘не чрез сила нито чрез мощ, но чрез Духа Ми, казва Господ на Силите’ (Зах. 4:6)” (“Избрани вести”, т.1).
“Късният дъжд ще бъде излят и Божиите благословения ще изпълнят всяка душа, която е очистена от всеки порок. Наша задача днес е да отдадем душите си на Христос, за да бъдем подготвени за времето на освежителното Господно присъствие готови за кръщение от Светия Дух” (“Избрани вести”, т.1).
Да станем дейни съработници в Христовото дело
“Когато църквите стана живи, дейни, Светия Дух ще бъде изпратен в отговор на искрените ни молби… Тогава небесните двери ще бъдат отворени за водните потоци на късният дъжд” (“Ревю енд Херълд”, 25 февруари 1890 г.).
“Великото изливане на Светия Дух, Който осветява със славата Си целия свят, не ще бъде осъществено, докато от нас не се въздигнат осветени личности, които от опит знаят какво означава да бъдеш Божий съработник. Когато напълно и с цяло сърце се посветим на Христовата служба, Бог ще зачете това чрез безмерно изливане на Неговия Дух. Но това не ще стане докато повечето от нас не започнат да работят заедно с Бога” (“Християнско служене”).
“Когато укорът за леност и неработоспособност бъде изличен от църквата, Светия Дух ще бъде милостиво излян. Божествената сила ще бъде изявена. Църквата ще стане свидетел на навременната намеса на силата Господня” (“Свидетелства”, т.9).
Пази съда чист и дръж за правото
“Не бива да се притесняваме за изливането на късният дъжд. Това, което трябва да вършим е да пазим съда си чист и държим за правото, да продължаваме да се молим за изливането на късния дъжд: ‘Нека късния дъжд да напълни моя съд. Нека светлината от славни ангел, влизаща в съзвучие със светлината на третия ангел, да ме осени. Нека да ме направи съучастник в делото. Трябва да разгласявам вестта, нека да стана Исусов съработник.’ Нека да ти кажа, че ако така търсиш Бога, Той винаги ще те подкрепя, обдарявайки те с милостта Си” (“Поглед нагоре”).
“За да се изпита вярата ни, отговорът може да дойде с внезапна бързина или с омайваща мощ или пък да бъде забавен с дни и седмици. Но бог знае кога и как да отговори но молитвите ни. От нас се иска да се свържем с Божествения поток, това е нашият дял. Бог ще отговаря за своя дял. Той е верен на обещанието Си. За нас най-важното и най-значимото е да бъдем едно сърце и един ум, оставяйки настрана всяка враждебност и злоба, и като смирени молители да бдим и да чакаме. Исус Представител и Глава, е готов да направи за нас това, което извърши за молещите и бдящите в деня на Петдесятницата” (“Духът на пророчеството”, т.3).
“Аз не мога да посоча времето, когато Светия Дух ще бъде излят когато могъщия ангел долети от небето и се присъедини към третия ангел, за да се привърши делото в този свят. Вестта ми е, единствената наша сигурност е да сме подготвени за небесното освежаване, държейки запалени лампите си” (“Избрани вести”, т.1).
Не всички ще получат късния дъжд
“Беше ми показано, че ако Божия народ не положи усилие, за да извърши своя дял, но чака освежаването да дойде над него, не се стреми да поправи грешките и да изглади злините си;ако не полага усилия за очистване на духа и плътта, като се надява да вземе участие във високия вик на третия ангел, ще бъде намерен неподготвен” (“Свидетелства”, т.1).
“Надяваме ли се да видим съживена цялата църква? Това време няма да настъпи. В църквата има личности, които не са обърнати и които не ще започнат ревностен молитвен живот. Трябва да се заемем с работата индивидуално. Трябва повече да се молим и по-малко да говорим” (“Избрани вести”, т.1).
“Можем да сме сигурни, че когато Светия Дух се излее, тези, които не са получили и оценили ранния дъжд, не ще усетят и не ще разберат значението на късния дъжд” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Само онези, които са останали верни на светлината, която имат, ще получат повече светлина. Ако не напредваме всекидневно по примера на активните християнски добродетели, не ще разпознаем проявите на Светия Дух, изявени в късния дъжд. Той може да се излее върху сърцата на тези около нас, но ние не ще го усетим и получим” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Онези, които не полагат нито едно решително усилие, но чакат Светия Дух да ги пробуди към действие, ще загинат в мрака. Ние не бива да стоим открито и да не вършим нищо в Божието дело” (“Християнско служене”).