Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
XIV. ВИСОКИЯТ ВИК – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт
XIV. ВИСОКИЯТ ВИК – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт XIV. ВИСОКИЯТ ВИК
Бог има скъпоценни души във всички църкви
“Бог има скъпоценни ду ши във всички църкви, и не е наша задача да даваме категорични оценки за заблудения религиозен свят” (“Адвентен библейски коментар”, т.4).
“Господ има свои представители във всички църкви. Тези личности не са имали на разположение специалните, подложени на проверка истини за последните дни, представени им като събития, които ще доведат умовете и сърцата им до осъзнаване на вината. Те не са имали правилна светлина и затова връзката им с Бога не е прекъсната” (“Свидетелства”, т.6).
“Сред католиците има такива, които са най-добросъвестните християни и ходят в светлината, която имат. Бог ще работи за тях” (“Свидетелства”, т.9).
“В Откровение 18 глава Божият народ е призован да напусне Вавилон. Според тези стихове мнозина от Божия народ трябва да са все още във Вавилон. В кои религиозни деноминации може да бъде открита по-голямата част от Христовите последователи сега? Несъмнено в многобройните църкви, изповядващи протестантизма” (“Великата борба”).
“Въпреки духовната тъмнина и отчуждение от Бога, което се наблюдава в църквите, съставящи Вавилон, голяма част от истинските Христови последователи все още се намира в тяхната среда” (“Великата борба”).
Все още Вавилон не е напълно разрушен
“‘Тя напои всичките народи с виното на разпаленото си блудстване’ (Откр. 14:6-8). Как е сторено това? Като хората бъдат принудени да приемат фалшивата събота” (“Свидетелства”, т.8).
“Все още не могат да бъдат изречени думите… ‘тя напои ВСИЧКИТЕ народи с виното на разпаленото си блудстване.’ Тя все още не е напоила ВСИЧКИ НАРОДИ…
Докато не бъде изпълнено тава условие и не бъде осъществено пълното обединение между църквата и държавата в целия християнски свят, падането на Вавилон не ще бъде окончателно. Промяната е нещо прогресивно и пълното изпълнение на Откр. 14:8 е все още в бъдещ план” (“Великата борба”).
“Кога греховете ще достигнат да небето? (Откр. 18:2-5). Когато Божият закон бъде потъпкан изцяло от законодателството” (“Знамения на времето”, 12 юни 1893 г.).
Божията вест на последно предупреждение
“В Откровение 14 глава Бог е дал вести, като тяхното място в пророческата хронология и задача не ще бъде променена до края на земната история” (“Писания на Е. Вайт”).
“Откровение 18 глава отбелязва времето, когато в резултат на отхвърляне на трите ангелски вести (Откр. 14:6-12) църквата ще достигне до момента, предсказван от втория ангел, и Божият народ, намиращ се все още във Вавилон, ще бъде призован да го напусне. Това е последната божия вест, която ще бъде изпратена до света” (“Великата борба”).
“Тези стихове (Откр. 18:1,2,4) сочат напред във времето, когато изречената от втория ангел вест за падането на Вавилон (Откр. 14:8) трябва да бъде повторена, като бъде добавено за покварата, навлязла в различните деноминации, съставящи Вавилон, от време, когато е била прогласена с вестта за първи път лятото на 1844 г….
Тези вести заедно с третата ангелска вест, съставят последното предупреждение, което ще бъде дадено на земните жители.
Греховете на Вавилон ще бъдат разкрити. Ужасните последици от налагането на църковни разпоредби от държавата, нахлуването на спиритизма, прикритият, но бърз прогрес на папската власт всичко ще бъде разкрито. Чрез тези тържествени предупреждения хората ще бъдат пробудени. Хиляди и хиляди, които никога не са чували подобни слова, ще слушат” (“Великата борба”).
Същността на последната Божия вест
“Няколко души ми писаха, интересувайки се дали проблемът за оправдание чрез вяра е вестта на третия ангел. И аз отговорих: ‘Наистина това е вестта на третия ангел’” (“Избрани вести”, т.1).
“В своята велика милост Господ изпрати най-скъпоценната вест на народа Си чрез старейшините Уоганър и Джоунс. Целта на тази вест е да прибави повече значимост на разпнатия Спасител пред света жертвата за греховете на целия свят. Тя ни представя оправданието чрез вяра в нашата Крепост, тя приканва хората да получат Христовата правда, проявяваща се в послушание във всички Божи заповеди. Мнозина са изгубили Христос от погледа си. Техните очи трябва да бъдат насочени към божествения Му образ, към заслугите и непроменимата Му любов към земните чада. В ръцете Му е съсредоточена цялата мощ, той може да обдари с богати дарове хората, да остави безценния дар на собствената Си правда в безпомощните човешки ръце. Това е вестта, която Бог е наредил да бъде възвестена на света. Това е вестта на третия ангел, която с висок вик трябва да бъде прогласена и придружена с изливането на Светия Дух в богата мярка” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Вестта за Христовата правда трябва да бъде прогласена от единия да другия край на земята, за да подготви Пътя за Господа. Делото на третия ангел е приключено чрез Божията слава” (“Свидетелства”, т.6).
“Последната вест на милост, дадена на света, е откровение на Божия характер, пълен с любов! Божиите чада трябва да изявят Неговата слава. В личния живот и характер те трябва да разкрият, какво е направила за тях Божията милост” (“Христови нагледни уроци”).
Вестта ще бъде изявена с голяма сила
“Когато третата ангелска власт премине във висок вик и заключителното дело бъде придружено с голяма сила и слава, тогава дял в тази слава ще вземе и Божия народ. Това е оживотворяващия и укрепващ силите им Късен дъжд, помагащ им да преминат през времето на изпитанията” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“С приближаването на края, свидетелствата на Божиите служители ще стават все по-решителни и по-силни” (“Избрани вести”, т.3).
“Тази вест (Откр. 14:9-12) обхваща двете предхождащи вести. Тя е представена като изявена с висок вик. Това е силата на Светия Дух” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Когато вестта на третия ангел премине във висок вик, нейното възвестяване ще бъде придружено с голяма сила и слава. Лицата на Божиите чада ще блестят с небесна светлина” (“Свидетелства”, т.7).
“Сред тъмните сенки на последната велика земна криза Божията светлина ще проблесне най-ярко и песента на надежда и увереност ще се разнася с най-чиста и възвишена мелодия” (“Възпитание”).
“Както е в Откровение 18 глава, третата ангелска вест трябва да бъде възвестена с голяма сила от онези, които отправят последното предупреждение против звяра и неговия образ” (“Свидетелства”, т.8).
Подобно на движението през 1844 г.
“Силата, която раздвижи хората така силно през 1844 г., отново ще бъде изявена. Третата ангелска вест ще бъде възвестена не шепнешком, а с висок вик” (“Свидетелства”, т.5).
“Аз видях, че тази вест ще приключи със сила и слава, далеч надвишаващи среднощния вик” (“Опитности и видения”).
Подобно в деня на Петдесятницата
“С ревностен копнеж гледам п напред към времето, когато събитията, станали в деня на Петдесятницата, ще бъдат повторени дори с по-голяма сила, отколкото тогава. Йоан казва: “Аз видях друг ангел, излизащ от небето и имащ голяма сила, и земята биде осветена от славата Му” (Откр. 18:1). Тогава, както и на Петдесятница, хората ще слушат истината, която им се говори, всеки на своя език” (“Адвентен библейски коментар”, т.6).
“В нощно видение пред очите ми преминаха различни сцени, показвайки голямо реформаторско движение сред божия народ. Мнозина хвалеха Бога. Болни биваха изцерявани и други чудеса се извършваха. Съществуваше молитвен дух, какъвто беше проявен във великия ден на Петдесятницата” (“Свидетелства”, т.9).
“Великото евангелско дело не ще привърши с по-малка изява на Божията сила, отколкото тогава, когато се отбелязваше неговото започване. Пророчествата, които се изпълниха при изливането на ранния дъжд, ще се изпълнят и при привършването на евангелското дело, когато бъде излят късният дъжд…
Божиите служители с радостни и блестящи от свято освещение лица ще бързат от място на място да проповядват небесната вест. Предупреждението ще бъде разнесено по цялата земя от устата на хиляди. Чудеса ще бъдат извършвани, болни изцелявани, знамения и чудеса ще съпровождат вярващите” (“Великата борба”).
Бог ще използва средства, които ще ни учудят
“В това последно дело Бог ще работи по начин, много по-различен от обичайния, по начин, противоположен на който и да е човешки план. Между нас ще има и такива, които винаги ще желаят да контролират Божието дело, дори да диктуват неговия ход, като тогава ще бъде поето от ангела, който се присъединява към третия ангел при разгласяването на вестта на света. Бог ще използва пътища и начини, с които ще покаже, че Той държи кормилото в собствените Си ръце. Работниците ще бъдат учудени от семплите средства, които Той ще използва, за да осъществи и усъвършенства делото Си на правда” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Не си мислете, че ще бъде възможно да бъдат правени планове за бъдещето. Нека Бог бъде признат за сигурния във всички времена и при всички обстоятелства Кормчия. Той ще работи чрез подходящи методи и ще поддържа, умножава и съгражда Своя народ” (“Съвети към писатели и издатели”).
“Утешителят трябва да се изяви не по някакъв специфичен начин, който човек може да обозначи, но посредством Божия наредба в непредвидени случаи и с начини, които ще прославят името Му” (“Писания на Е. Вайт”).
“Той ще въздигне сред обикновените хора мъже и жени, за да вършат делото Му, както в миналото призова рибари за свои ученици. Скоро ще се наблюдава пробуждане, което ще удиви мнозина. Тези, които не осъзнават необходимостта от това, което трябва да бъде извършено, ще бъдат подминати, а небесните вестители ще работят с онези, които са наричани семпли хора, подготвяйки ги да разнесат вестта на много места” (“Публикувани ръкописи”, т.5).
Работници, подготвени от Светия Дух
“В последното тържествено дело ще бъдат включени и няколко велики мъже… В наши дни Бог ще извърши работа, която малцина очакват. Той ще въздигне и възвеличи сред нас онези, които са възпитани по-скоро чрез помазване от Светия Дух, отколкото от повърхностното обучение в научни институти. Тези факултети не трябва да бъдат отхвърляни или осъждани, те са установени от Бога, но могат да дадат само външна подготовка. Бог ще покаже, че не е зависим от смъртни и самомнителни учени хора” (“Свидетелства”, т.5).
“Светлината ще получат само тези, които ревностно я търсят и с радост приемат всеки лъч от Божественото просветление, излъчено от Святото Му Слово. Чрез тези души Бог ще разкрие светлината и силата, които ще озарят целия свят с Неговата слава” (“Свидетелства”, т.5).
“Дисциплина на труда, чистота на сърцето и мислите от това се нуждаем днес! То е по-скъпо от брилянтен талант, такт или познание. Обикновен ум, научен да се подчинява на ‘Така казва Господ’ е по-добре подготвен за Божието дело от онзи, който има способности, но не ги използва правилно” (“Ревю енд Херълд”, 27 ноември 1900 г.).
“Работниците ще бъдат подготвени по-добре чрез помазване от Светия Дух, отколкото от литературни университети. Мъже на вярата и молитвата ще бъдат насърчени да вървят напред със своята ревност, възвестявайки внушените им от Бога слова” (“Великата борба”).
Бог използва дори необразованите
“Онези, които приемат Христос като личен Спасител, ще устоят на изпитите и трудностите на последните дни. Укрепени с безрезервна вярност в Христос, дори необразованите ученици ще могат де се противопоставят на съмненията и въпросите, които неверниците могат да им отправят, които неверниците могат до им отправят, ще да изчервяват презрителните софисти празнословци.
Господ Исус Христос ще вложи в учениците Си слова на мъдрост. И техните противници не ще могат нито д им противоречат, нито да им се противопоставят. Тези, които не можеха с доказателства да надвият над сатанинските заблуди, ще носят утвърдително свидетелство, което ще смути (обърка) така наречените учени. Необразовани уста ще изричат истина с такава убедителна сила и мъдрост, което ще бъде последвано към връщане към истината. Хиляди ще бъдат обърнати от тяхното свидетелство.
Защо неукият ще има тази сила, която ученият няма!? Чрез вяра в Христос неукият е влязъл в атмосферата на чистотата, пълната истина, докато ученият се е отървал от нея. Бедният е Христов свидетел! Той не може да се позове на историята или на т. нар. висша наука, но той има събрани от Божието слово силни доказателства. Истината, която той говори под вдъхновение на Духа, е толкова чиста и забележителна, че носи със себе си толкова неоспорима мощ, на чието свидетелство не може да се противоречи” (“Публикувани ръкописи”, т.8).
Деца проповядват вестта
“Мнозина, дори и сред неполучилите образование, възвестяват Господните слова. От Светия Дух са подбудени деца, за да тръгнат и изявят небесната власт. Духът се излива върху всеки, който се поддаде на Неговото влияние и отхвърляйки всички човешки методи, обвързващи наредби и предпазни средства, те ще изявят вестта с могъществото на духовната сила” (“Евангелизъм”).
“Когато небесните същества видят, че хората не ще могат за още дълго да проповядват истината с простота, с която я изявяваше Исус, деца ще бъдат подбудени от Светия Дух, за да продължат възвестяването на истината за това време” (“Работа на юг”).
Службата на ангелите
“Небесни ангели спохождат човешките умове, подбуждайки ги да изследват Библията и нейните учения. Ще трябва да се извърши далеч по-велика работа от вършената досега, като нито част от нейната слава няма да е човешко притежание, защото ангели-служители работят в полза на небесните наследници на спасението ден и нощ” (“Съвети към писатели и издатели”).
“В нашия свят има много мъже подобно на Корнилий… Както Бог работи за Корнилий, така Той ще се намеси за тези истински войни… Те ще получат познание за Бога така, както и Корнилий получи чрез послушание на небесните ангели…” (Писмо 197, 1904 г.).
“Когато Божията сила се обедини с човешките усилия, делото ще се разрасне подобно на огън в стърнище. Бог ще използва средства, които човек не ще може да схване. Ангелите ще извършат работата, от извършването на която хората са можели да получат благословения, ако не бяха пренебрегнали Божиите призиви” (“Избрани вести”, т.1).
Проповядване по целия свят
“Ангелът, който при възвестяването на третата ангелска вест се присъедини към третия ангел, трябва да освети целия свят със славата си. Тук е предсказано дело от световен мащаб, съпроводено с необичайна мощ. Божиите служители с озарени от свято освещение лица, ще бързат от място на място, за да проповядват небесната вест. Предупреждението ще бъде разнесено по целия свят от хиляди уста” (“Великата борба”).
“Вестта на ангела, идващ след третия вестоносец, трябва да бъде разгласена по целия свят. Това ще бъде вест за жетва и цялата земя ще бъде осветена от Божията слава” (“Свидетелства”, т.6) (Писмо 86, 1900 г.).
“Когато бурята на гоненията връхлети…, тогава вестта на третия ангел ще прерасне във висок вик и цялата земя ще бъде осветена от Божията слава” (“Свидетелства”, т.6).
“Истината трябва да бъде проповядвана във всеки град на Америка. Предупредителната вест трябва да бъде прогласена във всяка страна” (“Бюлетин на Генералната конференция”).
“По времето на високия вик, чрез навременната намеса на великия Господ, църквата ще разпространи познанието за спасението така изобилно, че светлината ще навлезе във всеки град” (“Евангелизъм”).
“Кризата е точно пред нас. Сега чрез силата на Светия Дух трябва да възвестим истини за тези последни дни. Това ще стане не много преди всеки да е чул предупреждението и да е взел решението си. Тогава ще дойде краят” (“Свидетелства”, т.6).
Царе, законодатели и съветници ще чуят вестта
“Сега ни изглежда невъзможно, че всеки ще трябва да устои сам, Но Бог е говорил чрез мен, че ще дойде време, когато ще бъдем изправени пред съветници и пред хиляди заради Неговото име, и всеки от нас ще трябва да даде доказателство за вярата си. Тогава ще бъдем подложени на най-ужасни нападки по всеки пункт от истинската доктрина. Ние имаме нужда от изучаване Словото Божие, за да разберем, защо вярваме в ученията, които защитаваме” (“Ревю енд Херълд”, 18 декември 1888 г.).
“Мнозина ще трябва да застанат в законодателните зали, някои ще бъдат изправени пред царе и учени мъже на земята, за да отговарят за вярата си. Онези, които разбират само повърхностно истината, не ще могат да обяснят ясно Писанията и не ще дадат точни доказателства за вярата си. Те ще объркат и ще бъдат посрамени работници. Нека никой от нас да не мисли, че не трябва да учи, защото няма да стане проповедник. Ти не знаеш какво Бог може да изисква от теб” (“Основи на християнското възпитание”).
Мнозина адвентисти застават против светлината
“И в Адвентната църква трябва да има чудно изявяване на Божията сила, но тя не ще споходи онези, които не са се смирили пред Бога и не са отворили вратата на сърцето си чрез изповядване и покаяние. В проявата на тази сила, която озарява света със славата Божия, те само ще видят нещо, което при тяхната слепота ще им се стори опасно и възбуждащо страха им, като ще се обединят за да му се противопоставят. Понеже Бог не действа според мислите и очакванията им, те ще се противопоставят на делото. ‘Защо’, казват те, ‘не ще познаем Светия Дух, след като сме работили за делото толкова много години’” (“Ревю енд Херълд”, 23 декември 1890 г.).
“Третата ангелска вест не ще бъде разбрана, светлината, която ще озари света със славата си, ще бъде наречена фалшива светлина, от онези, които отказват да вървят по пътя на нейната възвишена слава” (“Ревю енд Херълд”, 27 май 1890 г.).
Повечето неадвентисти ще отхвърлят предупреждението
“Мнозина, които чуят вестта несъмнено по-голямата част, не ще повярват на тържественото предупреждение. Мнозина ще бъдат намерени неверни спрямо Божиите заповеди, които са изпит за характера. Господните служители ще бъдат наречени ентусиасти. Проповедници ще предупреждават хората да не ги слушат. Към Ной се отнесоха по същия начин, когато Светия Дух го подтикваше да разгласи вестта, за да направят хората своя избор да я приемат или да я отхвърлят” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Някои ще чуят тези предупреждения, но под влияние на общото мнение не ще им обърнат внимание” (“В небесните места”).
“Обикновеното духовенство подобно на фарисеите в древността, изпълнено с гняв, защото авторитетът му е поставен под съмнение, ще заклейми вестта като сатанинска и ще подлуди множествата, обичащи греха, да хулят и да преследват онези, които я проповядват” (“Великата борба”).
Множествата ще откликнат на призива
“Души от всички религиозни деноминации откликнаха на призива и скъпоценни сърца бързаха да напуснат обречените църкви, както Лот бързаше да напусне Содом преди неговото унищожение” (“Опитности и видения”).
“Ще има армия от верни вярващи, които ще останат твърди като скала при последния изпит” (“Избрани вести”, т.3).
“Ще има много души, които ще трябва да излязат от този свят, от църквите, дори от католическата църква, чиято ревност е далеч по-голяма от ревността на онези, които досега са били в редиците и в списъка на възвестяващите истината” (“Избрани вести”, т.3).
“Множества ще приемат вярата и ще се присъединят към Господната армия” (“Евангелизъм”).
“Мнозина, които са се скитали извън кошарата, ще се завърнат, за да следват великия Пастир” (“Свидетелства”, т.6).
“В езическа Африка, в католическите земи на Европа и Южна Америка, в Китай, Индия, морските острови и всички тъмни кътчета на земята, Бог има група от запазени избраници, които въпреки всичко ще светят сред тъмнината, ясно откривайки на вероотстъпилия свят преобразяващата сила, криеща се в послушанието на Божия закон. Дори сега те се наблюдават във всеки народ, език и племе, и в часа на най-голямото отстъпление от вярата, когато Сатана полага огромни усилия, ‘за да може всеки малък и голям, богат и беден, свободен и роб’, да приеме, под страх от смъртно наказание, белега за вярност към фалшивия почивен ден, тези верни ‘безупречни и кротки Божии синове без укор’ ще светят като светлина в света” (“Пророци и царе”).
Хиляди обърнати в един ден
“Хиляди ще разберат и ще приемат истината в единадесетия час… Духовният прелом към истината ще бъде осъществен така бързо, църквата ще бъде удивена и Божието име ще бъде прославено” (“Избрани вести”, т.3).
“В един ден хиляди ще бъдат обърнати към истината, разбирайки и приемайки истината и делото на Светия Дух в единадесетия час” (“Писания на Е. Вайт”).
“Идва време, когато за един ден ще бъдат обърнати толкова много, колкото бяха обръщани за един ден на Петдесятница, след като учениците получиха Светия дух” (“Евангелизъм”).
Искрените по сърце не ще се колебаят дълго
“Голям брой хора сега не разбират нещата, за да имат свое становище, но животът им в последствие ще бъде повлиян ат тях и когато вестта се изяви с висок вик, те ще са готови да я приемат. Те не ще се бавят дълго; ще вземат своето решение, изявявайки го” (“Евангелизъм”).
“Скоро трябва да настане последния изпит за всички земни жители. В това време ще се вземат бързи решения. Онези, които под влияние на Словото са признали вината си, ще застанат под окървавения пряпорец на принц Емануил” (“Свидетелства”, т.3).
“Всяка истински искрена душа ще дойде до светлината на истината” (“Великата борба”).
“Вестта ще бъде подкрепена не толкова с аргументи, колкото с дълбоката убедителна сила на Светия Дух. Аргументите са били представени. Семето е било посято и сега ще покълне и ще възпроизведе плод. Книгите, разпространени от мисионерите, са упражнили влиянието си, въпреки че мнозина, чиито умове са били впечатлени, отпадат поради глупави разсъждения за истината или поради отстъпване от послушанието. Сега лъчите на светлината проникват навсякъде, истината се вижда в нейната яснота и искрените Божии чада напускат обществата, в които са били досега. Семейни връзки, църковни отношения са безсилни да ги задържат. Истината е по-скъпоценна от всичко! Въпреки обединените против истината сили голяма група хора ще застанат на Божия страна” (“Великата борба”).
Влиянието на литературата
“Скоро в един ден ще бъдат обърнати хиляди души, повечето от които ще приемат първите си убеждения чрез четене на наша литература” (“Евангелизъм”).
“За резултатите от тиражите на тази книга (Великата борба) не може да се съди по това, което наблюдаваме сега. Четейки я някои души ще бъдат подбудени и ще придобият куража веднага да се присъединят към онези, които пазят Божиите заповеди. Но по-голям брой от тези, които я имат и четат, не ще вземат решението си, докато не видят де факто събитията, предсказани в книгата. Изпълненията на някои от пророчествата ще събудят вяра, поради което и други ще бъдат повлияни за добро. И когато при приключване на делото земята се освети от Господната слава, много души ще застанат на страната на Божия закон, в резултат от това действие” (“Колпортьорско служене”).
“В голяма степан чрез нашите издателски къщи трябва да бъде доведено до край делото на онзи ангел, който излиза от небето с голяма сила и осветява земята със славата си (Откр. 18:1)” (“Свидетелства”, т.7).