Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
XV. БОЖИЯТ ПЕЧАТ И БЕЛЕГЪТ НА ЗВЯРА
XV. БОЖИЯТ ПЕЧАТ И БЕЛЕГЪТ НА ЗВЯРА XV. БОЖИЯТ ПЕЧАТ И БЕЛЕГЪТ НА ЗВЯРА
Само две групи
“Може да има само две групи. Всяка една е подпечатана или с печата на живия Бог, или с белега на звяра и неговия образ” (“Ревю енд Херълд”, 30 януари 1900 г.).
“В големия конфликт между звяра и неверието ще бъде въвлечен целия християнски свят. Всеки ще застане на определена от него страна. Очевидно някои не ще се отнесат към конфликта, вземайки една или друга позиция. Не може да са смята, че са против истината, но те няма да застанат дързостно зад Христос заради опасността от загубване на имот или презрително страдание. Всички такива хора са зачислени към Христовите врагове” (“Ревю енд Херълд”, 7 февруари 1893 г.).
“Колкото повече наближаваме края на времето, толкова и границата между чадата на светлината и тези, на тъмнината ще става все по-осезателна и контрастна. Те ще бъдат все повече и повече в разногласие. Това различие е представено в Христовите слова: ‘Роден отново’ сътворен отново в Христос, мъртъв за света и жив за Бога. Това са стените, които разделят небесното от земното и представят разликата между тези, които принадлежат на света и тези, които са избраните, напуснали света; те са избрана скъпоценност в Божиите очи” (“Специално свидетелство за църквата в Батъл Крийк”).
Семейни членове са разделени
“Тези, които са били членове на едно и също семейство, са разделени. Белег е поставен върху праведните. ‘Те ще бъдат мои, казва Господ на силите. Да, избрана скъпоценност в деня, който определям. И ще бъда благосклонен към тях, както е благосклонен човек към сина, който му работи’ (Мал. 3:17). Онези които са били послушни на Божиите заповеди, ще се присъединят към групата на светиите в слава. Те ще влязат през вратите в града и ще имат достъп до дървото на живота.
‘Единият ще бъде взет.’ Неговото име ще е записано в книгата на живота, докато онези, с които е бил заедно, ще носят белега на всевечното отхвърляне от Бога” (“Свидетелства към проповедниците”).
Съдени според светлината, която сме получили
“Мнозина, нямащи привилегиите, които ние сме имали, ще отидат в небето преди тези, които са имали голяма светлина, но не са обхождали в нея. Мнозина са живели според най-добрата светлина, която са имали и ще бъдат съдени според нея” (Писмо 36, 1895 г.).
“Всички трябва да чакат определеното време, докато предупреждението бъде разпространено до всички части на света и всяка душа получи достатъчно доказателства ш светлина. Някои ще имат по-малко светлина от други, но всеки ще бъде съден според светлината, която е получил” (“Писания на Е. Вайт”).
“Ние получихме богата светлина по отношение на Божия закон. Той е еталонът за характера! Човек трябва да се съобразява с него и според него личността ще бъде съдена в последния велик ден. Тогава хората ще бъдат съдени според светлината, която са получили” (“Ревю енд Херълд”, 1 януари 1901 г.).
“Онези, които са имали по-голяма светлина, но са я пренебрегнали, се намират в по-лошо положение от тези, които не са имали такива големи привилегии. Те са възвеличали себе си, а не Господ. Наказанието наложено на човешките същества, във всеки случай ще е пропорционално на непочтителността към Бога” (“Публикувани писания”, т.8).
“Всеки ще има достатъчно светлина, за да вземе разумно решение (да направи съзнателен избор)” (“Великата борба”).
Няма извинение за съзнателната слепота!
“Никой няма да бъде осъден, че не е обърнал внимание на светлината и познанието, което не е имал и не е могъл да получи. Но мнозина отказват да бъдат послушни на Истината, предоставена им от Христовите посланици, защото желаят да се съобразяват със светския образец, и истината, достигнала до тяхното разбиране, светлината, светила в душата, ще ги осъди в съдния ден” (“Адвентен библейски коментар”, т.5).
“Онези, които са имали възможност да чуят истината и въпреки това не са положили старания да се вслушат в нея и да я разберат, смятайки, че ако не и обърнат внимание няма да бъдат отговорни, ще бъдат виновни пред Бога, както и ако я бяха чули, но я пренебрегнали! Няма да има никакво извинение за онези, които избират да вървят в погрешен път, когато имат възможност да разберат кое е истина. Със своите страдания и смърт Исус изкупи всички несъзнателни грехове, на няма извинение за съзнателната слепота.
Ние няма да бъдем държани отговорни за светлината, която не е достигнала до нас, а за тази, която сме отхвърлили и пренебрегнали. Човек не може да схване истината, която никога не му е била представяна, и не може да бъде осъден за светлина, която никога не е имал” (“Адвентен библейски коментар”, т.5).
Важността на практическото милосърдие
“Решенията, взети през последните дни, се отнасят за нашета практическо милосърдие. Христос приема всяко благотворително дело като сторено на него” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Когато народите застанат пред него, ще има две групи и вечната им съдба ще бъде решена в зависимост от това, което или са вършили, или са пренебрегвали да направят за Него, като не са помагали на бедните и страдащи хора…
Сред невярващите са и онези, които служат на Бога несъзнателно, онези, на които никога чрез човешки инструменти не е била донесена светлината. Те не ще бъдат унищожени! Невежи по отношение на Божия писан закон, те са слушали Неговия глас, говорещ им чрез природата, и са вършили дела, изисквани от закона. Постъпките са им доказателство, че Светият Дух е докоснал сърцата им, и те са признати за Божии чада.
Колко учудени и радостни ще бъдат тези скромни души сред народите и езичниците, когато чуят от устата на Спасителя думите: ‘Тъй като това сте сторили на един от най-малките, Мои братя, на Мен сте го сторили!’ Колко радостно ще бъде сърцето на безкрайно Любещия, когато Неговите последователи повдигнат очи, пълни с удивление и радост при Неговите слова на одобрение” (“Животът на Исус”).
Подбудите водят до действие на характера
“В съдния ден някои ще изтъкват това добро дело, но ще получат отрицателен отговор. Те ще казват: ‘Аз помогнах на млад човек в бизнеса. Аз дадох пари да се основе болница. Аз облекчавах нуждите на вдовиците и приютявах бедните.’ Да, на твоите подбуди са били опетнени от егоизма дотолкова, че делото ти не се зачита от Бога. Във всичко, което си сторил, ‘Аз’-ът винаги е бил на първо място” (“Писания на Е. Вайт”).
“Подбудите водят характерите към действия, слагайки върху тях или белег на нечестие, или печат на висока морална стойност” (“Животът на Исус”).
Какво е Божият печат?
“Много скоро на челата на Божиите чада ще бъде сложен печат това не е печат или белег, който може да бъде видян, на утвърждаване в истината, както интелектуално, така и духовно, което не ще може да бъде поклатено. Когато Божият народ бъде подпечатан и се подготви за пресяването, точно тогава то ще настъпи. В действителност то вече е започнало” (“Адвентен библейски коментар”, т.4).
“Печатът на живия Бог е поставен върху онези, които добросъвестно, съзнателно пазят Господната събота” (това и други подобни изявления трябва да бъдат разбирани в светлината на пасажите, цитирани по-преди в главата и посочващи, че Бог ще държи хората отговорни само за познанието, което имат, или което са могли да получат) (“Адвентен библейски коментар”, т.5).
“Онези, които биха получили Божия печат на челата си, трябва да пазят съботата от четвъртата заповед” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Белегът за вярност към Бога е истинското съблюдаване на съботата” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Четвъртата заповед сама по себе си съдържа печата на великия Законодател, Творецът на небето и земята” (“Свидетелства”, т.6).
“Съблюдаването на Господния мемориал установената в Едем събота, седмият ден, е изпитът за вярност към Бога” (Писмо 94, 1900 г.).
“Белег е положен върху всеки един от Божия народ, както беше поставен белег върху вратите на еврейските домове, предпазвайки израелтяните от пълно погубление. Бог заявява: ‘Дадох им съботите Си като знак между мен и тях, за да знаят, че Аз съм Господ, който Ги освещава’ (Езек. 20:12)” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
Подобие на Христос в характера
“Печатът на живия Бог ще бъде поставен само върху ония, които носят подобието на Христос в характерите си” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Онези, които приемат белега на живия Бог и разчитат на защита във времето на трудностите, трябва да отразяват в пълнота Христовия образ” (“Опитности и видения”).
“Божият печат никога няма да бъде поставен върху челото на нечист мъж или жена. Той никога няма да бъде отпечатан върху челото на честолюбив, обичащ света мъж или жена. Той никога няма да лежи върху челото на мъж или жена с неверен език и сърце. Всички, които получат печата, трябва да бъдат кандидати за небето без петно или бръчка” (“Свидетелства”, т.5).
“Любовта се изявява в послушание, а съвършената любов пропъжда страха. Онези, които обичат Бога, имат Божия печат на челата си и вършат делото Божие” (“Божии синове и дъщери”).
“Ония, които побеждават света, плътта и Сатана, ще бъдат Богоизбраните получатели на печата на живия Бог” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Стремим ли се с дадените ни от Бога сили мярката и ръста на Христови мъже и жени? Търсим ли неговата пълнота, извисявайки се по-високо и по-високо, опитвайки се да достигнем до съвършенството на Неговия характер?! Когато Божиите служители достигнат до този момент, върху челата им ще се положи печатът. Ангелът, който записва ще каже: ‘Сторено е!’ Те ще бъдат напълно едно с Него, както са и посредством сътворението и спасението” (“Избрани вести”, т.3).
Настоящето време на подпечатване
“Видях, че настоящия изпит за съботата не бе могъл да дойде, докато не завърши посредническата мисия на Исус и Той не е преминал в небесната Светая Светих. Тогава християните, които бяха заспали преди да бъде премахната завесата към Светая Светих, когато нощния вик с разнесе през юли 1844 г. и не са пазили истинската събота, сега почиват в мир и надежда, защото не са имали нужната светлина, както има днес, когато завесата към небесната Светая Светих е вече открехната. Аз видях, че Сатана изкушава някои от Божиите чада по този въпрос. Понеже толкова много добри християни са били починали заедно с триумфа на вярата и не са пазили истинската събота, съмнително е за нас днес да я приемаме, като пробен камък…
Сега, в това време на подпечатване, Сатана използва всякакви заблуди, за да отдели умовете на Божия народ от ‘настоящата истина’ и да ги поклати” (“Опитности и видения”).
“Аз видях, че г-жа Хейстингс беше запечатана и при Божия глас ще се изправи, за да бъде със 144 000-те. Разбрах, че няма нужда да тъгуваме за нея, тя ще си почива през времето на изпитанията” (“Избрани вести”, т.2).
“На земята има хора, които са преминали седемдесетте и осемдесетте години. Естествените резултати, произтичащи от голямата възраст, се наблюдават в тяхната слабост. Но те вярват в Бога и Бог ще ги обича! Божия печат е върху тях и те ще са сред тези, на които Бог ще каже: ‘Благословени са мъртвите, които умират в Господа!’” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
Дано да може Божия печат да бъде поставен върху нас
“В малкото останало време, всеки, който е Божие дете, ще получи Божия печат. О, дано да може той да бъде поставен и на нашите чела! Кой може да понесе мисълта, да бъде подминат, когато ангелът мине, з да подпечата челата на Божиите служители” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Ако вярващите в истината не се облягат и не се доверяват на вярата си в тези сравнително мирни дни, какво ще ги крепи, когато дойде великия изпит и декретът бъде насочен против онези, които не ще се поклонят на зверовия образ и не ще приемат да получат белега му на челата или ръцете си? Това съдбоносно време не е далеч! Вместо да става слаб и колеблив, Божия народ трябва да придобива сила и кураж за времето на трудностите” (“Свидетелства”, т.4).
Какво е белегът на звяра?
“Йоан беше призован да посочи народ, различен от онези, които се покланяха на звяра и неговия образ, като пазят първия ден от седмицата. Съблюдаването на този ден е белегът на звяра” (“Свидетелства към проповедниците”).
“Белегът на звяра е папската събота” (“Евангелизъм”).
“Когато изпита започне, ясно ще бъде показано, кой е белегът на звяра” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Белегът или печатът Божий е разкрит в пазенето на седмия ден съботата. Тя е Божият творчески мемориал… Белегът на звяра е точно противоположното съблюдаването на първия седмичен ден” (“Свидетелства”, т.8).
“‘Той принуждаваше всички – малки и големи… да им се постави белегът на десницата или на челата им’ (Откр. 13:16). Хората не само не ще работят в неделя с ръцете си, но и с умовете си ще признаят валидността на неделята пред тази на съботата” (“Специално свидетелство за църквата в Батъл Крийк”, брошура 86).
Кога ще се приеме “белегът на звяра”?
“Все още никой не е получил “белега на звяра” (“Евангелизъм”).
“Пазенето на Неделята все още не е “белегът на звяра” и не ще бъде, докато законът не бъде въведен, принуждавайки хората да се покланят на езическата събота. Ще дойде време, когато този ден ще бъде нашия изпит, но това време все още не е дошло” (“Адвентен библейски коментар”, т.7).
“Бог беше дал на хората съботата като знак между Него и тях, като изпит за тяхната вярност. Онези, които след като получат светлина относно Божия закон, продължават да бъдат непослушни и въздигат човешки закони над Божиите, ще получат “белега на звяра в голямата криза, която е пред нас” (“Евангелизъм”).
“Съботата ще бъде великия изпит за вярност, защото тя е част от истината, която е подложена на специални нападки. Когато изпит се изправи пред хората, тогава ще бъде поставена разграничителната линия между онези, които служат на Бога и онези, които служат на Сатана.
Докато съблюдаването на фалшивата събота, в съгласие с държавните закони и в противоречие на четвъртата заповед, ще бъде признание за вярност към силата, противна на Бога, пазенето на истинската събота в съгласие с Божия закон е доказателство за вярност към Твореца. Докато една група чрез приемане на белега на подчинение спрямо земните закони приема белега на звяра, другата, избирайки знака на вярност спрямо Божествения авторитет, получава Божия печат” (“Великата борба”).
Изпитът е налагане съблюдаването на неделята
“Никой не е съден докато е имал светлината и е разбирал исканията спрямо четвъртата заповед. Но когато бъде въведен декретът, налагащ фалшивата събота, и третия ангел с високия си вик предупреди хората да не се покланят на звяра и неговия образ, тогава ще бъде поставена ясна граница между фалшивото и истинското. Онези, които все още постоянстват в нарушаване на закона, ще получат белега на звяра” (“Евангелизъм”).
“Когато съблюдаването на неделята бъде наложено със закон и светът бъде просветлен относно верността към истинската събота, тогава всеки, който престъпи Божията заповед, за да се подчини на наредбата, чиято власт е не по-голяма от тази на Рим, ще постави почитта към папството над Божията почит. Той отдава чест на Рим и на силата, която налага наредбата, възприета чрез Рим. Той се покланя на звяра и неговия образ.
С отхвърляна не постановлението, дадено от Бога като знак на Неговия авторитет, и приемайки наредбите, избрани от Рим, като белег на нейното върховенство така те приемат знака на верноподанството към Рим ‘белега на звяра’. Това не ще стане, докато този спорен въпрос не бъде представен пред хората толкова ясно, че да имат възможност да избират между Божиите заповеди и човешките, като онези, които упорстват в нечестието ще получат белега на звяра” (“Великата борба”).