Търсене по ключови думи в книги от библиотеката
VI. НАЧИН НА ЖИВОТ И ДЕЙНОСТ НА ОСТАТЪКА – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт
VI. НАЧИН НА ЖИВОТ И ДЕЙНОСТ НА ОСТАТЪКА – ПОСЛЕДНАТА КРИЗА – Елън Уайт VI. НАЧИН НА ЖИВОТ И ДЕЙНОСТ НА ОСТАТЪКА
Дух на служене и себеотрицание
“Бог е дълго чакал, докато духът на себеотрицание завладее църквата изцяло, за да може всеки да работи за Него според способностите си. Когато членовете на църквата вършат възложената им работа както у дома, така и в чужбина, изпълнявайки поръчката на Евангелието, скоро целият свят ще бъде предупреден и Господ Исус ще дойде със сила и голяма слава” (“Делата на апостолите”).
“Навсякъде е разпространена тенденцията делото на организацията да се замести с индивидуална дейност. Човешката мъдрост възнамерява да се укрепи, да се централизира в издигането на големи църкви и институции. Хората оставят на организациите и делото на милосърдие, те не желаят никакъв контакт с нуждаещите се от този свят, а сърцата им стават все по-студени. Живеят единствено за себе си и нищо не ги вълнува. Любовта към Бога и човека замира в тяхната душа.
Христос е поверил на последователите Си индивидуална работа, която не може да бъде извършена от общества. Проповядването сред болните и бедните, разпространението на Евангелието сред загубените не бива да бъде оставяно на комитети или благотворителни дружества. Индивидуални отговорности, лични усилия и жертви това е проповядване на Евангелието” (“Здравно служене”).
Търгувайте с това, докато се върна
“Христос казва: ‘Търгувайте с това, докато дойда’ (Лука 19:13). Още няколко години могат да ни делят от края на живота ни, но трябва да “търгуваме” с повереното ни докато Христос дойде” (“Ревю енд Херълд”, 21 април 1896 г.).
“Христос би желал всеки да се научи да очаква и да съзерцава Неговото второ пришествие. Всички трябва всекидневно да изучаваме Божието слово, без обаче да пренебрегваме всекидневните си задължения” (Писмо 28, 1897 г.).
“Христос каза че когато дойде някои от тези, които ще го чакат, ще бъдат заети с работата си. Едни ще сеят на полето, Други ще жънат и прибират жетвата, трети ще мелят на мелницата. Не е Божията воля Неговите деца да оставят всекидневните си задължения и отговорности и да изпаднат в лениво чакане, живеейки в религиозен унес” (“Писания на Е. Вайт”).
“Куп полезни неща можеш със сигурност да извършиш в живота си” (“Свидетелства”, т.5).
Като че ли всеки ден е последният
“Ние трябва да работим, да очакваме и да се молим така, като че ли днешния ден е последният, който имаме” (“Свидетелства”, т.5).
“Единствената ни сигурност е да вършим работата си всеки ден, каквато и да е тя, работейки, наблюдавайки и чакайки всеки момент, облегнали се на Христовата сила, Който умря, възкръсна и живее во веки” (“Писмо 66, 1894 г.).
“Всяка сутрин посвещавай себе си и децата си на Бога за през деня. Не прави изчисления за месеците и годините, те не са твои. Даден ти е един кратък ден. Независимо дали е твоят последен на тази земя, работи през часовете му за Твоя Господ. Представи плановете си на Христос, отхвърли или ги приеми така, както Божието Провидение ти покаже” (“Свидетелства”, т.7).
Искрено пазене на съботата
“Нашият небесен Баща желае чрез съблюдаване на съботата да представим през хората познание за Него. Той желае съботата да е като знак в умовете ни, насочващ ни към Него, като към истинския и жив Бог. Така чрез познанието за Него да имаме живот и мир” (“Свидетелства”, т.6).
“През цялата седмица събота трябва да е в умовете ни, като се готвим да я пазим в съгласие с Декалога. Не трябва да съблюдаваме съботата като обикновен ден! Трябва да разберем нейното духовно значение, което носи в себе си за нашия живот…
Когато съботата бъде осъзната по този начин, земното не ще може да има надмощие над духовното. Никакви отговорности, принадлежащи на шестте работни дни, не ще бъдат оставяни за вършене в събота” (“Свидетелства”, т.6).
“Нуждите на ежедневието трябва да бъдат изпълнявани, за болните трябва да се полагат грижи и всички задължения изпълнявани. Няма да бъде смятан за невинен този, който отказва да облекчи нечие страдание в събота. Божият свят ден е за човека и делата на милост са в пълна хармония с неговата същност. Бог не желае Неговите творения да търпят дори и за един час болка, която може да бъде облекчена в събота или в някой друг ден” (“Животът на Исус”).
Вярност в десятъците и жертвите
“Десятъка е нещо свято, принадлежащо на Христос и предназначено за Него. Трябва да се представи в Неговата съкровищница за поддържане на Божиите служители в тяхната дейност… Прочети внимателно Малахия 3 глава и виж какво казва Бог за десятъка” (“Свидетелства”, т.9).
“Новият завет не дава нова наредба и за десятъка, и съботата; валидността и на двете е потвърдена и дълбоката им духовна важност разяснена” (“Съвети за служене”).
“Сега Господ призовава Църквата на адвентистите от седмия ден, където и да се намира, Да се посвети на Бога и да прави възможно най-доброто според обстоятелствата, в които се намира, за да подпомогне Господното дело. Чрез щедростта в даване на дарове и принасяне на дарения, Бог желае хората да проявят своята благодарност за Неговите благословения и признателността си за милостта Му” (“Свидетелства”, т.9).
“Замиращата благотворителност е неефективен заместник на истинската щедрост” (“Свидетелства”, т.5).
“Нуждите на делото ще продължават да се увеличават с приближаването на края” (“Свидетелства”, т.5).
“Ние сме поставени на изпитание, за да се провери доколко сме подготвени за бъдещия живот. Никой, чийто характер е опетнен от мръсното петно на егоизма, не ще влезе в небето. Следователно, Бог ни изпитва тук, поверявайки ни земни притежания, като целта е чрез използването им да покажем дали могат да ни бъдат поверени вечни ценности” (“Съвети в служенето”).
Създаване на нови учреждения (здравни, учебни, хранителни)
“Някои може би казват: ‘Ако Господ скоро ще дойде, какъв е смисълът да се строят училища, санаториуми, фабрики за храна? Каква е нуждата от обучаване на младите?’
Божият промисъл е постоянно да развиваме талантите си, които са ни дадени. Не можем да го направим, докато не започнем да ги използваме. Очакването на Христос не бива да ни води до ленивост. Напротив, трябва да ни води към правене на всичко, което е за благословение и помощ на хората” (“Медицински проповедници”).
“Голямо дело трябва да бъде извършено и нека никой да не мисли, че поради наближаването на края, няма нужда от специални усилия за основаване на заведения, от които делото ни ще има нужда…! Когато Бог ни покаже, че няма нужда от полагане на усилия за строежи на нови молитвени домове, училища санаториуми и печатници, тогава ще преустановим работата и ще оставим Господ да привърши делото Си. Но сега наше задължение е да покажем ревност към Господа и любов към хората” (“Свидетелства”, т.6).
Здравна мисионерска служба
“Както религиозната враждебност поквари свободата на нацията ни, така и тези, които ще защищават свободата на съвестта, ще бъдат поставени в неблагоприятно положение. В Тяхна полза е да бъдат уважавани поради заниманията им с болестите (причини, предпазни средства и лечение). Тези, които правят това, ще намерят навсякъде поле за работа. Ще има много хора страдащи и нуждаещи се от помощ, не само сред изповядващите вярата в Христос, но и сред непознаващите истината” (“Съвети за здравето”).
“Искам да ви кажа, че скоро медицинските работници ще имат повече работа от проповедниците” (“Съвети за здравето”).
Здравето е съкровището на Божия народ
“Беше ми показано, че здравната реформа е част от третата ангелска вест и че е тясно свързана с нея така, както ръката е свързана с тялото” (“Свидетелства”, т.1).
“Чаят, кафето, цигарите и алкохолът са вредни и греховни удоволствия. Не можем да ги поставим на една и съща плоскост с яйцата маслото, сиренето и другите храни, които се слагат на масата. Първите кафето, чаят, цигарите и алкохолните напитки, не бива да бъдат приемани с колебливи чувства; отношението ни към тях трябва да е категорично отрицателно” (“Избрани вести”, т.3).
“Истинското въздържание ни учи да отхвърлим напълно всичко вредно и да използваме благоразумно всичко полезно” (“Патриарси и пророци”).
“Увреждането на здравето влияе не само върху намаляването на физическата сила, но въздейства пагубно и върху умствените и моралните ни сили. Постоянството в някоя нездравословна практика води до все по-трудно различаване на доброто от погрешното, а оттук и до изоставянето му” (“Проповедници на здравето”).
Връщане към Едемската храна
“Бог иска да ни върне обратно, стъпка по стъпка, към Неговата първоначална диета човекът да се храни с плодовете на земята. Сред онези, които чакат Христовото пришествие, има хора, които трябва да се откажат от месото рано или късно; месото трябва да престане да бъде част от храната им. Ние трябва да следваме тази цел и да се стараем да работим усърдно за нейното постигане” (“Съвети за здравето”).
“Важни промени трябва да бъдат видени сред народа, който проповядва че очаква второто пришествие. Здравната реформа трябва да бъде извърши насред Божия народ, дело, което не е било осъществявано досега. Има хора, които трябва да бъдат събудени за опасността от приемането на месо, защото все още го консумират, като с това застрашават физическото, умственото и душевното си здраве. Мнозина, които сега са само наполовина обърнати по отношение на месото, ще се отдалечат от Божия народ, за да не се върнат никога при него” (“Ревю енд Херълд”, 27 май 1902 г.).
Време за пост и молитва
“Сега и до края на времето Божия народ трябва да прояви по-голяма сероизност и бдителност, да не разчита на собствената си мъдрост, а на Божията. Ще трябва да си определи дни за пост и молитва. Пълно въздържане от храна може да не се изисква, но консумираната храна трябва да бъде най-обикновена” (“Диета и храна”).
“Истинското постене, което се препоръчва на всички, е въздържане от всякакви възбуждащи храни и приемане на здравословна, обикновена храна, която Бог ни дава в изобилие. Хората не трябва да мислят, какво ще ядат и пият, или за физическата си храна, а да насочват погледите си към небесната (духовната) храна, която определя състоянието и жизнеността на духовната опитност” (“Проповеди за здравето”).
“Квасът на набожността не е изгубил напълно силата си. Във времето, когато опасност и депресия заплашват църквата с най-голяма сила, малцината, стоящи в светлината, ще извикат и ще въздишат поради мерзостите, коти се вършат по земята. По особен начин ще се въздигат молитвите им за църквата, защото нейните членове следват обичаите на света” (“Свидетелства”, т.5).
Пълно доверие в Бога
“Някои планове понякога не се осъществяват поради неосветени работници. Може да тъгувате за резултатите от грешния път на другите, но не се притеснявайте.Делото е в ръцете на блажения Господар. Всичко, което Той изисква, е работниците да дойдат при Него за задачите си и да изпълняват заповедите Му. Всички аспекти на делото църкви, мисиониране, съботни училища и учреждения, са в Божиите ръце. Защо да се безпокоим? Копнежът църквата да бъде пропита с живот трябва да бъде закален с пълно упование в Господа…
Нека никой не претоварва дадените му от Бога сили в стремежа си Божието дело да напредва с голяма бързина. Усилията човешки не могат да забавят делото, а трябва да бъдат свързани със силата на небесните същества…
Не бива да се придава значение на това, че сега Божиите работници носят най-тежките товари, защото Божието дело трябва да върви напред” (“Свидетелства”, т.7).
Семейно богослужение
“Вечер и сутрин трябва заедно с децата си да служите на Бога, като четете словото Му и пеете за Негова слава. Учете ги да казват Божия закон” (“Евангелизъм”).
“Нека времето за семейно богослужение бъде кратко и изпълнено с духовност. Не позволявайте на вашите деца или на член от семейството ви да не присъства на него поради досада или липса на интерес. Когато се прочете дълга глава и се направи обширно обяснение, като след това се изкаже и дълга молитва, тази скъпоценна служба става отегчителна, а такъв е и резултатът след нейното приключване…
Нека бащата да подбира такива пасажи от Словото, които са интересни и лесно разбираеми; няколко стиха ще бъдат достатъчни да оформят урок, който може да бъде изучаван и практикуван през целия ден. Могат да бъдат задавани въпроси, да бъдат направени интересни забележки или кратка случка да бъде поднесена като опитност към темата. Накрая могат да бъдат изпети няколко куплета от духовна песен, молитвата също трябва да е кратка и свързана с темата на семейната служба. Този, който се моли, не бива да се моли за всичко, а да изкаже нуждите и проблемите си с прости думи и да възхвали Бога с благодарност” (“Великата борба”).
Организация на защита със света
“‘След това видях друг ангел, който слизаше от небето, имайки голяма власт; и земята се просвети от негова-та слава. Той извика със силен глас, казвайки: “Падна, падна великият Вавилон и стана жилище на бесовете, свърталище на всякакъв нечист дух и свърталище на всякаква нечиста и омразна птица; защото всички народи пиха от виното на нейното разпалено блудстване, и земните царе блудстваха с нея, земните търговци се обогатиха от безмерния й разкош”’ (Откр. 18:1-3). Докато тази вест се разпространява, делото на проповядване на истината отделя истинското от фалшивото и ние, като верни Божии стражи, трябва да се определим на коя страна да застанем. Не бива да се пристрастяваме към материалните неща, най-малко да бъдем завладени от тях, и духовната ни проницателност да бъде замъглена, а трябва да гледаме на онези, които имат истината и носят Господното свидетелство, за да разберем становището на Христовата църква. В това време не бива да бъдем като фарисеите, а да стоим на страна от подобни на тях” (“Писания на Е. Вайт”, 1888 г.).
“Тези, които бдят и чакат Христовото пришествие, ще станат едно със света, ако посещават места за развлечение и събирания за забавление и удоволствия” (“Писания на Е. Вайт”, 1898 г.).
“Пред Бога не е редно да се свързваме чрез договори, партньорства и бизнес връзки с хора, които не изповядват нашата вяра” (“Ревю енд Херълд”, 4 август 1904 г.).
“Ние трябва да се обвързваме с други хора, но само доколкото можем, без да се отричаме от принципите си. Това не означава, че не трябва да участваме в техните дружества и общности, но да им кажем, че възприемаме най-сериозно умереността” (“Умереност”).
Одобряваната от Бога почивка
“Привилегия и отговорност на християните е да търсят освежаване на душите си и ободряване на телата си посредством почивка, за да използват физическата и душевната си сила за Божия прослава” (“Вести към младите”).
“Християните разполагат с много източници на щастие, като могат да кажат с безпогрешна точност каква радост е за тях праведността и изпълняването на закона. Те могат да се радват на такава почивка, която не намалява умствените сили и не потиска душата, която не остава тъжно влияние на разочарование, разрушаващо себеуважението, и отхвърлящо полезното. Ако християните могат да вземат Исус със себе си и да поддържат молитвен дух, те са в пълна безопасност” (“Вести към младите”).
“Нашите срещи трябва да бъдат ръководени така и нашето поведение да е такова, че когато се върнем по домовете си, в нас да няма и сянка на оскърбление към Бога или човеците. Нито спомен, че сме наранили с държанието си онези, с които сме били заедно, или сме оказали лошо влияние върху тях…
Всяка наша радост, за която чрез вяра се молим Бог да я благослови, не е опасна. Но всяка радост, която ви лишава от личната молитва, отнема духовността на молитвения олтар и пречи да участваме в молитвени събрания, не е безопасна” (“Вести към младите”).
Музиката, която възвисява
“Като израилтяните, пътували през пустинята, се окуражаваха със свети песни, така Бог насърчава народа Си да ободрява живота си на скитник в този свят с духовна музика. Има още няколко по-ефективни метода за утвърждаване на Божието слово в паметта от пеенето Тези песни имат чудна сила. Притежават моща да смекчават груби и необработени характери, сила да вдъхновяват мисли и да събуждат съчувствие, да придават на постъпките хармония, да пропъждат тъмнината и мрачните чувства, рушащи куража и отслабените сили” (“Възпитание”).
“Музиката е част от богослуженията в небесните дворци. В песните ни трябва да бъде отразен стремежът ни, доколкото е възможно, към онова хваление, което се наблюдава в хармонията на небесния хор… Пеенето като част от религиозната служба, също като молитвата, е акт на духовно служене” (“Патриарси и пророци”).
“Използването на музикалните инструменти не е нередно. Те бяха използвани в религиозните служби още в древни времена. Тези, които служеха на Бога, Го хвалеха с арфи и кимбали, поради което музиката трябва да заеме мястото си и в нашите служби” (“Евангелизъм”).
Телевизия и театър
“Към най-опасните места за забавление спада и театърът. Вместо да е училище, възпитаващо морални добродетели, както често се казва, той е огнище на неморалност. Порочни навици и греховни наклонности се утвърждават и формират чрез представленията там. Лоши песни, похотливи жестове, изрази и пози покваряват въображението и морала.
Всеки младеж, който посещава такива места, ще потъпче принципите си. Няма по-силно влияние на земята отравящо въображението, разрушаващо религиозните впечатления, притъпяващо вкуса към подходящи удоволствия и прекъсващо здравите връзки на живота, от театралните представления. Любовта към тях нараства при всяко угаждане, както и пристрастяването към възбудително питие се засилва след приемането му” (“Свидетелства”, т.4).
“Божиите благословения не ще бъдат излети при посещаване на театъра или на площадката за танцуване. Никой християнин не трябва да желае да срещне смъртта на такова място. Никой няма да бъде намерен там, когато Христос дойде” (“Вести към младите”).
“Безопасни забавления са единствено тези, които не пропъждат сериозните и духовните мисли. Единствените безопасни места за почивка са тези, където можем да вземем Исус със себе си” (“Нашият висок вик”).
Дрехи и украшения
“Не е необходимо да правите облеклото си най-важната част от вашата религия. Има много по-скъпоценни неща, за които си заслужава да се говори. Говорете за Христос и когато сърцето е осветено, всичко, което не е в хармония с Божието слово, ще отпадне” (“Евангелизъм”).
“Ако сме християни, ще следваме Христос, дори ако пътеката, по която трябва да вървим, пречупва естествените ни наклонности. Няма никакъв смисъл да ви бъде казвано, че не трябва да носите това или онова, ако любовта към тези безсмислени неща е в сърцето ви. Раздялата с вашите украшения ще прилича на окършен листак. Наклонностите на първото естество ще поникнат отново. Вие сами трябва да си бъдете съвест” (“Великата борба”).
“Аз моля нашият народ да стъпва внимателно и предпазлива пред Бога. Да спазва обичаите в обличането, дотолкова, доколкото се доближават до здравите принципи. Нека нашите сестри, както и много други, се обличат семпло, шиейки си дрехи от добър, траен плат, подходящ за времето, в което живеем, и нека облеклото да не занимава съзнанието ни. Нека нашите сестри да се обличат с простота. Покажете на света жива илюстрация за духовната красота на Божият благодат” (“Избрани вести”, т.3).
“Външността е показател за сърцето” (“Свидетелства”, т.1).
Нужда от религиозна литература
“Трябва да бъдат издавани книги, писани на възможния най-ясен, най-достъпен език, за да разясняват проблемите от жизнена важност и да прогласяват събитията, предстоящи да станат на този свят” (“Домашно проповядване”).
“Първата и втората ангелска вест бе прогласена през 1843 и 1844 г., сега се проповядва третата ангелска вест, но и трите вести трябва да бъдат изявени и отпечатани. Те трябва да бъдат разпространени от нас на света, посочвайки в пророческа хронология събитията, които са станали и които предстоят да станат” (“Съвети до автори и издатели”).
“Пълната истина трябва да бъде изявена в брошури и памфлети, които да бъдат разпръснати като есенни листа” (“Свидетелства”, т.9).
“Патриарси и пророци, Даниил и Откровението и Великата борба са сега толкова нужни, колкото никога досега. Те трябва да бъдат широко разпространени, защото истините, на които наблягат, ще отворят много слепи очи” (“Колпортьори”).
“Колкото повече продължи благодатното време, толкова и възможността за разпространение на истината ще бъде по-дълга” (“Свидетелства”, т.6).
Никакви остри нападки в нашите книги
“Нека никой от онези, които пишат в нашите вестници, да не прави нелюбезни намеци и загатвания, които със сигурност ще причинят вреда, ще препречат пътя ни и ще затруднят делото, което трябва да извършим да стигнем до всички хора, включително и до католиците. Нашата задача е да проповядваме истината с любов, а не да я смесваме с несвети елементи, породени от естеството на сърцето, елементи на същия дух, който се наблюдава в нашите противници…
Не бива да използваме остри и резки думи. Не ги употребявайте в нито една статия, не ги насочвайте към никого! Оставете Божието слово да упражнява своето изобличаващо, укоряващо въздействие; нека смъртните човеци да останат на по-заден план и да се оставят в Божиите ръце” (“Свидетелства”, т.9).
“Всички наши изявления и изказвания, които поотделно не могат да бъдат обяснени, а ако се направи това, ще противоречат на реда и закона, трябва да бъдат премахнати. Всичко трябва да бъде обмислено внимателно, за да не бъдем подведени под отговорност като нарушители на законите на страната за това, което сме писали” (Писмо 36, 1895 г.).
“Християнството не се проявява в спорни обвинения и укори” (“Свидетелства”, т.6).
Пазете се от едностранчиви идеи
“Бог не е отминал народа си и не е избрал самотен мъж тук или друг там като единствено заслужаващи да им повери истините Си. На никой не е дал нова светлина, противоречаща на вярата на църквата. При всяка реформа са се въздигал мъже, които са възвестявали това… Нека никой да не бъде самонадеян, мислейки, че Бог му е дал повече светлина и поради това стои над братята си.
Някой приема нова и оригинална идея, която не изглежда в противоречие с истината. Той занимава ума си с нея, докато започне да му изглежда привлекателна и важна, но тази погрешна представа може да предизвика единствено Сатана. Накрая тя се превръща във всепоглъщаща тема, в център, около който всичко се върти, а истината ще изчезне от сърцето…
Предупреждавам ви относно такива едностранчиви идеи, чиято цел е да отделят ума ви от истината. Никоя заблуда не е безвредна. Никога не е оправдана, но винаги води до объркване и препирни” (“Свидетелства”, т.5).
Утвърдете единството, а не разцеплението
“Съществуват хиляди изкушения, подготвени изкусно за онези, които имат светлината на истината и спасението. Единствената безопасност за всеки от нас е да не приема никакво ново учение и тълкуване на Писанията, преди да сме го представили на братята с опит. Представете го пред тях с дух на смирение, с ревностна молитва и ако те не видят истинност в него, приемете съвета им, защото безопасността е в многото съветници…
Мъже и жени ще казват, че са получили нова светлина или нова откровение, чиито цели са да премахнат вярата в утвърдените доктрини. Техните учения не ще издържат изпита на Божието слово, въпреки че много души ще бъдат измамени. Фалшиви учения ще бъдат разпространявани и някои души ще попаднат в клопките им… Ние не можем да бъдем толкова наблюдателни, че да забележим всяка заблуда, защото Сатана постоянно търси нови начини, за да отдалечи хората от истината” (“Свидетелства”, т.5).
“Ние трябва да изявим, че основното и най-важното е да бъдем единни! Не трябва да изискваме другите да приемат нашите идеи, но ако всички търсят кротостта и смирението на Христос, ще придобият Христовите морални качества. Тогава ще бъдат единни в духа” (Писмо 15, 1892 г.).
“Настойчиво моля онези, които заявяват, че ходят в истината, да се обхождат в единение със своите братя. Недейте дава повод на хората от света да казват, че сме чудаци и разединени, че един проповядва за едно, друг за друго. Избягвайте разногласията!” (“Свидетелства към проповедниците”).
Как да посрещнем критиците
“Тези, които са се отделили от вярата, ще идват на събиранията ни, за да отвличат нашето внимание от делото, което Бог ни е поверил да извършим. Вие не можете да отвърнете вниманието си от Истината и да го насочите към басните. Недейте прекратява опитите си да обърнете този, който говори думи на укор против вашето дело, но нека да се разбере, че сте вдъхновени от Христовия Дух. Божиите ангели ще вложат в устата ви думи, които ще стигнат до сърцата на вашите противници. Ако тези мъже упорстват в пътя си, присъстващите на събранието здравомислещи хора ще разберат възвишените ви цели. Затова говорете така, че да проличи, че Исус Христос говори чрез вас!” (“Свидетелства”, т.9).
Величайте Божието слово
“Ако се стремим да предизвикаме чувство на възторженост, ще постигнем целта си и дори повече, отколкото бихме желали. ‘Проповядвайте Словото’ Ясно и открито! Чувството на възторженост не трябва да смятано за собствено дело. Светия Дух може сам да предизвика полезен ентусиазъм. Нека Бог работи и нека човешките Му съработници да ходят внимателно пред Него, наблюдавайки, чакайки и молейки се, гледайки всеки момент към Христос, водени и контролирани от скъпоценния Свят Дух, Който е светлината и животът” (“Избрани вести”).
“Ние трябва да отиваме при хората с непоколебимите Божии слова и когато те приемат Словото, Светия Дух може да ги посети; както заявих и преди, Той винаги идва по начин, който е най-благоприятен за хората. В нашето говорене, пеене и във всички наши духовни опитности трябва да изявяваме спокойствие, достойнство и страх Божий, които са подбудителните сили за всяка истинско Божие дете” (“Избрани вести”, т.2).
“Не чрез чувства или въодушевление, но чрез СЛОВОТО трябва да повлияем на хората да бъдат послушни на Бога. Защото само на основата на Божието Слово можем да стоим безопасно!” (“Избрани вести”, т.3).